Muzeum II Wojny Światowej

Przekazanie w darze Muzeum kolekcji fotografii W. Dwojaka i S. Galikowskiego, byłych żołnierzy 1 Dywizji Pancernej gen. S. Maczka

Na początku października bieżącego roku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wzbogaciło się o kolekcję oryginalnych, w większości dotychczas nieznanych fotografii, wykonanych przez żołnierzy 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Czarno-białe zdjęcia powstały pomiędzy sierpniem, a grudniem 1944 roku. Przedstawiają one żołnierzy Dywizji przemierzających drogi północnej Francji i Holandii, ich spotkania z mieszkańcami wyzwalanych miejscowości, sprzęt na którym walczyli, a także zniszczone bądź zdobyte niemieckie wozy bojowe.

Zdjęcia zostały ofiarowane Muzeum przez byłych żołnierzy 1 Dywizji Pancernej: Pana pułkownika Władysława Dwojaka Prezesa Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (jednego z bohaterów książki B. Szczepuły „Rajski Ogród”) oraz PanaStefana Galikowskiego. Przekazanie daru, odbyło się podczas promocji książki Pani Barbary Szczepuły „Rajski Ogród” w dniu 7 października br. Fotografie dyrektorowi Muzeum, prof. Pawłowi Machcewiczowi, wręczył Pan Stefan Galikowski.

Zapraszamy do galerii prezentującej kolekcję przekazanych zdjęć/ kliknij tutaj