Przekazanie maszyny szyfrującej Enigma dla Muzeum II Wojny Światowej
11 października 2011 r. w warszawskim Domu Spotkań z Historią,Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazała Muzeum II Wojny Światowej egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Eksponat trafił do Muzeum w ramach bezterminowego depozytu i będzie go można oglądać na wystawie głównej.
Podczas spotkania nastąpiła również prezentacja działania Enigmy oraz wykład dr. Marka Grajka, autora książki "Enigma. Bliżej prawdy".
W zamyśle swego konstruktora Enigma miała służyć do korespondencji między wielkimi korporacjami przemysłowymi. Po modyfikacjach i ulepszeniach zaczęło jej używać niemieckie wojsko. Niemcy byli przekonani, że nikt nie pozna klucza szyfrującego maszyny, jednak w 1932 roku trzem polskim matematykom: Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu z Sekcji BS-4 Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego udało się złamać szyfr Enigmy. W 15-osobowym zespole był również Edward Fokczyński, który stworzył zespół techniczny, zajmujący się próbami i testami urządzeń opracowywanych przez kryptologów.