Przegląd filmowy „Kino w PRL – PRL w kinie”. Historia XX wieku na taśmie filmowej

W ramach tegorocznej edycji przeglądu filmowego jesienią 2019 r. zaprezentowane zostaną cztery filmy związane z II wojną światową. Przegląd adresowany jest przede wszystkim do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i może stanowić interesujące uzupełnienie realizowanych we współczesnej szkole celów edukacji humanistycznej. Przy wyborze filmów staraliśmy się kierować możliwością ich wykorzystania podczas egzaminu maturalnego z języka polskiego w nowej formule, sprawdzającej umiejętność analizy i interpretacji różnorodnych tekstów kultury, np. filmu. Mamy nadzieję, że spotka się on z zainteresowaniem nauczycieli historii, języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie oraz studentów kierunków humanistycznych. Wierzymy, że pomorze zrozumieć niełatwą, jakże często tragiczną historię XX w. Tradycyjnie przed każdym spotkaniem odbędą się pokazy Polskiej Kroniki Filmowej i prelekcje, które wygłosi prof. Jerzy Eisler (IPN, Instytut Historii PAN).

Tematy i tytuły filmów:

•    Bohater tragiczny w realiach II wojny światowej: pokaz filmu WESTERPLATTE
reż. Stanisław Różewicz, prod. 1967 [90 minut]. Film po rekonstrukcji cyfrowej!
Film nominowany i nagrodzony: MFF w Moskwie (1967), Nagroda Ministra Kultury i Sztuki (1967), Złote Grono – Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie (1975).
Film uznany przez krytyków za jeden z najwybitniejszych filmów o wojnie, nakręcony w opozycji do stylistyki „szkoły polskiej” – pozbawiony został romantycznej otoczki. Sposób narracji i szczegółowość realizacji, nadaje mu wręcz charakter filmu dokumentalnego. Scenariusz napisał Jan Józef Szczepański, a muzykę skomponował Wojciech Kilar.
Występują: Zygmunt Hübner, Arkadiusz Bazak, Tadeusz Schmidt, Józef Nowak, Tadeusz Pluciński, Bogusz Bilewski, Mieczysław Stoor, Roman Wilhelmi, Piotr Fronczewski, Zdzisław Mrożewski.

Termin projekcji: 22/10/2019 – 11.30

•    Jedno życie – trzy epoki: pokaz filmu KAMERDYNER,
reż. Filip Bajon, prod. Polska 2018 [140 minut]. Film nominowany i nagrodzony: Srebrne Lwy na FPFF w Gdyni (2018), Złoty Anioł na MFF „Tofifest” w Toruniu (2018), Festiwal Filmu Polskiego w Chicago (2018), Orzeł – Polska Nagroda Filmowa (2019).Występują: Janusz Gajos, Anna Radwan, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Adam Woronowicz, Sławomir Orzechowski, Borys Szyc, Łukasz Simlat, Daniel Olbrychski, Janusz Chabior.
Akcja rozgrywa się w latach 1900–1945 na Kaszubach. W roku 1900 Gerda von Krauss – arystokratka pochodząca z majętnego pruskiego rodu – przygarnia kaszubskie niemowlę – Mateusza Krolla, po śmierci jego matki. Dorasta on w pałacu von Kraussów w okolicy Pucka wraz z ich dziećmi – Maritą i Kurtem. Między Matim a dziewczynką rodzi się miłość, zaś Kurt darzy chłopca niechęcią. Po zakończeniu I wojny światowej Bazyli Miotke – kaszubski patriota, będący ojcem chrzestnym chłopca – walczy podczas konferencji pokojowej w Paryżu o przyłączenie Kaszub do II Rzeczypospolitej. Traktat wersalski – gwarantujący Polsce niepodległość – sprawia, że ród von Kraussów traci wpływy oraz część swojego majątku. Pomiędzy żyjącymi od wieków obok siebie Kaszubami i Niemcami wzrasta nienawiść. Bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Zbliża się II wojna światowa. Tragicznym finałem napięć pomiędzy sąsiadami jest brutalny mord popełniony przez Niemców na Kaszubach w lasach pod Piaśnicą. W 1945 roku na te tereny wkracza Armia Czerwona.

Termin projekcji: 19/11/2019 – 11.30

•    Filmowe wizje losów ludzkich w warunkach ekstremalnych: pokaz filmu SYN SZAWŁA
reż. László Nemes, prod. Węgry 2015 [105 minut]. Film nominowany i nagrodzony: Oscar za najlepszy film nieanglojęzyczny (2016), Złote Globy (2016), Grand Prix MFF w Cannes (2015), Cezar (2016), BAFTA (2017), Orzeł – Polska Nagroda Filmowa (2017), Goya (2017).
Występują: Géza Röhrig, Levente Molnár, Urs Rechn, Todd Charmont, Sándor Zsótér, Marcin Czarnik.

Termin projekcji: 17/12/2019 – 11.30

•    Obraz II wojny światowej w filmie: pokaz filmu FURIA,
reż. David Ayer, prod. USA, Wielka Brytania 2014 [130 minut]. Film nominowany: Camerimage (2014), National Board of Review (2014). Występują: Brad Pitt, Shia LaBeouf, Logan Lerman, Michael Peña, Jon Bernthal.
Akcja filmu rozgrywa się w kwietniu 1945 roku na terytorium niemieckim u schyłku II wojny światowej.

Termin projekcji: 21/01/2020 – 11.30

Data wydarzenia