Muzeum II Wojny Światowej

Promocja książki "Między codziennością a wielką historią"

17 grudnia br. w Domu Spotkań z Historią w Warszawie przy ul. Karowej 20 odbyła się promocja książki "Między codziennością a wielką historiąDruga wojna w pamięci zbiorowej społeczeństwa polskiego" autorstwa Piotra T. Kwiatkowskiego, Lecha M. Nijakowskiego, Barbary Szackiej, Andrzeja Szpocińskiego. Organizatorami spotkania byli:Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Instytut Socjologii Uniwersytetu WarszawskiegoWydawnictwo Naukowe Scholar oraz Dom Spotkań z Historią. Oprócz autorów książki w spotkaniu wzięli udział prof. dr hab. Anna Landau-Czajka, socjolog i historyk oraz dr hab. Jerzy Kochanowski, prof. UW, historyk. Spotkanie poprowadziła dr Joanna Wawrzyniak.

Książka powstała na podstawie badań socjologicznych zleconych przez Muzeum II Wojny Światowej, będących pierwszą od lat 70tych próbą ukazania II wojny światowej przez pryzmat pamięci zbiorowej społeczeństwa polskiego. Respondenci stanęli przed pytaniami o pamięć i recepcję wiedzy o II wojnie światowej w kontekście pamięci rodzinnej, doświadczenia narodowego, oraz wojennych relacji Polaków z innymi narodami. W trakcie spotkania oprócz omówienia pewnych aspektów metodologii badań i wniosków co do źródeł wiedzy historycznej współczesnych Polaków (czerpanej m.in. z seriali telewizyjnych „Czterej pancerni i pies”, „Stawka większa niż życie” czy „Czas honoru”) oraz zatrważającego stanu edukacji w Polsce najbardziej interesującym był spór historyków o ostateczny bilans II wojny światowej dla Polski. Prof. Machcewicz nie zgodził się z tezą, że w kontekście przesunięcia granic i przy obecnym zakotwiczeniu w świecie wartości reprezentowanych przez państwa zachodniej Europy bilans ten był dla Polski pozytywny. Zebrani prelegenci zgodzili się co do tezy o słabnącej pozycji historii i wspólnej pamięci historycznej jako istotnych czynników spajających społeczeństwo polskie. Przeprowadzone badania i ich wyniki uznano za istotne dla trafnego opisu współczesnej percepcji historycznej społeczeństwa polskiego.