Promocja komiksu „Irena Sendlerowa i łyżeczka życia”
W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się promocja komiksu historycznego Oliwii Gałki-Olejko i Janusza Wyrzykowskiego pt. „Irena Sendlerowa i łyżeczka życia”. Spotkanie z udziałem autorów i Elżbiety Olczak, pomysłodawczyni serii komiksów wydawanych przez MIIWŚ, poprowadził dr Tomasz Rabant z Działu Naukowego.
Komiks o Irenie Sendlerowej jest kolejnym wydawnictwem z serii publikacji popularno-naukowych wydawanych przez Muzeum. Książeczka dedykowana jest przede wszystkim młodszemu czytelnikowi, odsłaniając przed nim historię stanowiącą przejmujący przykład tryumfu dobra nad złem w czasach niemieckiego terroru, kiedy za pomoc drugiemu człowiekowi groziła kara śmierci.
„Bohaterami naszych komiksów są eksponaty z wystawy i związani z nimi ludzie. Są to mikrohistorie, którymi wprowadzamy młodego czytelnika w wielką historię” – mówiła Elżbieta Olczak, kierownik Działu Edukacyjnego Muzeum.
Jedną z bohaterek poprzednich wydań była Janina Wasiłojć-Smoleńska ps. „Jachna” (sanitariuszka V Brygady Wileńskiej), o której opowieść została opleciona wokół małego pudełeczka na różaniec wykonany z chleba i dekorowany źdźbłami z więziennych sienników. O zbrodni katyńskiej dzieci mogą się dowiedzieć poprzez historię binokli Stefana Wąsowskiego, polskiego lekarza i żołnierza, który wraz z innymi polskimi oficerami został zamordowany przez Sowietów w Katyniu w 1940 r. Kolejny komiks zwraca uwagę na mosiężną tablicę z niemieckim napisem, znajdującą się na wystawie głównej Muzeum, która podczas słynnej akcji, została usunięta z pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie, przez Macieja Aleksa Dawidowskiego ps. „Alek”.
Komiks „Irena Sendlerowa i łyżeczka życia” to opowieść o odważnej kobiecie z ogromną wrażliwością na ludzką krzywdę. Sendlerowa ryzykując własne życie pomagała skazanym na zagładę Żydom. Organizowała sieć pomocy, dzięki której setki dzieci zostało uratowanych od śmierci w warszawskim getcie. I. Sendlerowa jest jedną z prawie 7 tysięcy Polaków odznaczonych Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
„Na początku tworzenia komiksu historycznego trzeba obejrzeć dużo materiałów źródłowych, zdjęć, dokumentów, a czasami filmów. Wszystko po to, żeby »wgryźć się« w konkretną historię, żeby oddać tamte czasy, wygląd bohaterów i otaczające ich przedmioty. Wiele kadrów komiksu wiernie oddaje konkretne zdjęcia” – mówił podczas spotkania rysownik, Janusz Wyrzykowski.
W komiksie oprócz szlachetnej i godnej podziwu postawy Ireny Sendlerowej, przedstawiona została kopia „łyżeczki życia”, która znajduje się na wystawie głównej w Muzeum II Wojny Światowej. Jest to jedyna pamiątka po żydowskich rodzicach, należąca do Elżbiety Ficowskiej, uratowanej dzięki staraniom Ireny Sendlerowej.
Więcej o Irenie Sendler <<< Kliknij