Muzeum II Wojny Światowej

Prokuratura Rejonowa w Gdańsku wszczęła dochodzenie w sprawie znieważenia dyrektora Muzeum II Wojny Światowej

W dniu 9 sierpnia b.r. Muzeum II Wojny Światowej złożyło w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk-Śródmieście zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znieważenia funkcjonariusza publicznego, co  jest czynem  ściganym z urzędu na podstawie artykułu 226  kodeksu karnego.  Polegało ono na umieszczeniu w dniu 29 lipca b.r. na profilu Muzeum Westerplatte na portalu www.facebook.com obraźliwego i wulgarnego komentarza pod adresem prof. dr hab. Pawła Machcewicza dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. Wpis, naruszający godność i dobre imię dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, podający nieprawdziwe informacje i godzący w elementarne zasady współżycia społecznego, przez wiele dni był widoczny na stronie Muzeum Westerplatte, mimo, że niezwłoczne usuwanie tego rodzaju treści należy do obowiązków administratora strony, czyli w tym przypadku Pana Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego, p.o. dyrektora Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Wpis został usunięty dopiero w godzinach wieczornych 8 sierpnia, po tym gdy tego dnia napisała o nim prasa.

Prokuratura Rejonowa w Gdańsku 17 sierpnia br. podjęła decyzję o wszczęciu dochodzenia o znieważeniu dyrektora Muzeum II Wojny Światowej

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej zwrócił się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o podjęcie działań mających na celu ochronę dobrego imienia kierownika podlegającej mu instytucji kultury i zapobieżenie możliwości powtórzenia się  podobnie bulwersujących zdarzeń.