Przejdź do treści

Projekcja filmu "Walcząc za innych, umierając za Polskę" oraz dyskusja z reżyserem Bartem Verstocktem

24/10/2018 - 15:37
Projekcja filmu "Walcząc za innych, umierając za Polskę" oraz dyskusja z reżyserem Bartem Verstockt’em

W ramach październikowej odsłony naszego cyklu filmowego KINOHISTORIA zaprezentowaliśmy film dokumentalny "Walcząc za innych, umierając za Polskę" w reż. Barta Verstockta.

Film "Walcząc za innych, umierając za Polskę" opowiada o genezie, szlaku bojowym i powojennych losach żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Bohaterowie dokumentu to weterani Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy walczyli ramię w ramię z aliantami podczas II wojny światowej o wyzwolenie Europy. Wkrótce po zakończeniu wojny polscy żołnierze musieli pogodzić się z faktem, że ich ojczyzna po raz kolejny znalazła się pod okupacją. W związku z panującą w kraju sytuacją polityczną zdecydowana większość z nich osiedliła się na Zachodzie - 300 w Belgii, gdzie uzyskali azyl, część rozproszyła się po świecie. 

Po projekcji odbyło się spotkanie z reżyserem filmu, belgijskim dokumentalistą, Bartem Verstocktem, który opowiedział zebranym o losach żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka i towarzyszących realizacji filmu spotkaniach z weteranami. Dyskusję poprowadził dr Tomasz Szturo, Zastępca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.