Muzeum II Wojny Światowej

Projekcja filmu "Max Manus" w ramach cyklu "Taśmy o wojnie. Ruch oporu w okupowanej Europie"

Muzeum II Wojny Światowej w ramach cyklu "Taśmy o wojnie. Ruch oporu w okupowanej Europie" zorganizowało dla uczniów szkół ponadpodstawowych na projekcję filmu "Max Manus". Reż. Espen Sandberg, Joachim Roenning; Dania, Niemcy, Norwegia 2008 r., 118 min.
Film nawiązuje do wspomnień [„Ognie nad fiordami”] Maximo Guillermo Manusa, uczestnika norweskiego ruchu oporu. Tytułowy bohater przewodził grupie „Gang z Oslo”, która zasłynęła spektakularnymi akcjami dywersyjnymi wobec niemieckich okrętów stacjonujących w porcie w Oslo.

Tło historyczne fabuły filmowej przedstawili pracownicy naukowi Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, natomiast kulisy powstania filmu i dorobek jego twórców omówił filmoznawca.

Więcej informacji o przeglądzie filmowym "Taśmy o wojnie".