Prezentacja wystawy mobilnej pt. „Generał Maczek i jego żołnierze”

Jesienią tego roku w Warszawie, a następnie w Bredzie, będzie można obejrzeć wystawę plenerową „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze”, którą przygotowuje Muzeum Historii Polski. Ekspozycji będzie towarzyszyć katalog, publikacja popularnonaukowa, a także film dokumentalny oraz e-wystawa na międzynarodowej platformie Google Arts&Culture. Zwieńczeniem i formą podsumowania całego projektu będzie międzynarodowa konferencja naukowa. Wydarzenie zostało wpisane do ogólnopolskich obchodów wybuchu II wojny światowej.

29 października 1944 r. 1 Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka wyparła Niemców z holenderskiej Bredy. Miasto zostało oswobodzone bez strat w cywilach i zniszczeń zabytkowej zabudowy, za co mieszkańcy byli niezwykle wdzięczni Polakom. Po wojnie wielu polskich żołnierzy osiedliło się w Bredzie oraz w jej okolicach i  założyło rodziny.

Data wydarzenia
Koniec wydarzenia
Breda
Muzeum-Memoriał Generała Maczka w Bredzie (Holandia)