Muzeum II Wojny Światowej

Prezentacja książki Dariusza Libionki i Laurence’a Weinbauma „Bohaterowie, Hochsztaplerzy, Opisywacze – wokół Żydowskiego Związku Wojskowego”

1 marca 2012 w Warszawie odbyła się prezentacja najnowszej książki Dariusza Libionki i Laurence’a Weinbauma „Bohaterowie, Hochsztaplerzy, Opisywacze – wokół Żydowskiego Związku Wojskowego" oraz dyskusja na temat historii i działalności ŻZW. Spotkanie było zorganizowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach cyklu "Warszawa dwóch powstań".

W spotkaniu udział wzięli:

Dariusz Libionka - autor książki, członek Centrum Badań nad Zagładą Żydów, kierownik działu naukowego w Państwowym Muzeum na Majdanku, redaktor naczelny rocznika "Zagłada Żydów. Studia i Materiały",

Jacek Leociak - kierownik Zespołu Badań nad Literaturą Holokaustu Instytutu Badań Literackich PAN,
Janusz Marszalec - zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej.
Prowadzenie: Paweł Ukielski - zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego ds. programowych.

Powstanie w getcie warszawskim jest wciąż tematem żywym i szeroko dyskutowanym nie tylko w Polsce i Izraelu. Szczególne ciekawa wydaje się historia Żydowskiego Związku Wojskowego, drugiego obok Żydowskiej Organizacji Bojowej, ramienia zbrojnego warszawskiego getta