Muzeum II Wojny Światowej

Premiera albumu Andrzeja K. Kunerta "Polska była pierwsza"

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ma przyjemność poinformować o premierze albumu Andrzeja Krzysztofa Kunerta „1939. Polska była pierwsza”, nad którym sprawujemy patronat honorowy. Niezwykła książka upamiętniająca dzieje Polski i Polaków w pamiętnym roku 1939, została wydana na 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Książka porusza – opisując i pokazując – wszystkie ważne kwestie, od agresji niemieckiej i sowieckiej, przez działania zbrojne i życie codzienne, do kultury i sztuki w kraju pod okupacja i na uchodźstwie. Starannie dobrany zestaw często unikatowych (także barwnych!) ilustracji zawiera reprodukcje zarówno najważniejszych dokumentów (umów międzynarodowych, oficjalnych wystąpień, rozkazów), map, szkiców i planów, artykułów i komentarzy prasowych (polskich i zagranicznych), jak i plakatów, tekstów poetyckich, rysunków, karykatur, znaczków pocztowych, pocztówek...

– Dzień 1 IX 2009 roku stwarza ogromną (kto wie, czy nie ostatnią) szansę na przypomnienie światu państwa, które było pierwszym i najwierniejszym aliantem od pierwszego do ostatniego dnia II wojny światowej, które swą wierność przypłaciło grobami żołnierzy rozsianymi w 45 krajach świata, gigantycznymi ofiarami ludności cywilnej, stratą połowy terytorium i utratą suwerenności na następne niemal pół wieku, a mimo to w 1989 roku znowu było pierwsze. (wszak zdejmowanie żelaznej kurtyny, Jesień Ludów i kruszenie muru berlińskiego to procesy, które zapoczątkowane zostały w Polsce). Warto te oczywistości przypomnieć światu, który przecież w czasie tamtej wojny tak wiele mówił i pisał o Polsce, o jej nieugiętym oporze, o jej walce, o jej ofiarach – mówi o swoim albumie autor.

Andrzej Krzysztof Kunert
(ur. 1952 w Warszawie), historyk, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (pracę magisterską pt. Wojskowe Sądownictwo Specjalne Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej 1940-1945 obronił w 1976 r.), stopień naukowy doktora nauk humanistycznych otrzymał na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego na podstawie rozprawy pt. Kazimierz Moczarski (1907-1975). Zarys biografii (2002). Specjalizuje się w zakresie najnowszej historii Polski, edycji źródeł i biografistyki.

Autor i współautor, redaktor naukowy i edytor ponad 130 publikacji książkowych. Autor koncepcji i scenariuszy kilku wystaw w kraju i za granicą. Współautor (razem z żoną Zofią) scenariuszy kilkunastu telewizyjnych filmów dokumentalnych. Ceniony konsultant wielu książek i filmów. Pierwszy cywilny redaktor naczelny Wydawnictwa BELLONA (1990-1991), prezes Fundacji „Archiwum Polski Podziemnej 1939-1956” (1992-2004), od 1990 r. z nominacji kolejnych premierów członek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Kustosz Pamięci Narodowej (2006) – wygłaszający wówczas laudację prof. Władysław Bartoszewski nazwał Kunerta „jednoosobowym instytutem naukowym”.

Wybrane publikacje książkowe:
Słownik biograficzny konspiracji warszawskiej 1939-1944 (t.1-3, 1987-1991)
Ilustrowany przewodnik po Polsce Podziemnej 1939-1945” (1996)
Władysław Bartoszewski. Życie i twórczość (1999)
Generał Tadeusz Bór-Komorowski w relacjach i dokumentach” (2000)
Polacy – Żydzi 1939-1945. Wybór źródeł (edycja w trzech językach, 2001)
Polskie Wigilie Wojenne 1939-1945 (2003)
Kronika Powstania Warszawskiego (2004)
Warsaw Concerto. Powstanie Warszawskie w poezji” (2004)
Kronika kampanii wrześniowej 1939 (2005).

Wydawcą albumu jest Świat Książki.