Prapremiera filmu „Mistrz” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

24 sierpnia w Muzeum II Wojny Światowej odbyła się uroczysta prapremiera filmu „Mistrz” poświęconemu polskiemu bokserowi Tadeuszowi Pietrzykowskiego, który trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz w pierwszym okresie jego funkcjonowania. Tam też jako Więzień 77 stoczył wiele walk o własne życie, a jego zwycięstwa dodawały otuchy współwięźniom a także niosły nadzieję na pokonanie nazistowskiego terroru.

We wtorkowym pokazie uczestniczyli między innymi aktorzy, producenci oraz córka „Teddy’ego” Pietrzykowskiego, Eleonora Szafran, spod pióra której niedawno wyszła biografia poświęcona bohaterowi wieczoru. Pokaz poprzedzony został spotkaniem z mediami, podczas którego szczególnym zainteresowaniem cieszył się główny odtwórca roli w filmie, Piotr Głowacki wcielający się w główną rolę.

Na sali kinowej zgromadzeni tego dnia widzowie mogli także usłyszeć nieco na temat kulis powstawania filmu, w realizację którego włączone było gros osób. Jako pierwszy głos zabrał gospodarz miejsca, p.o. dyrektor dr hab. Grzegorz Berendt, który przywitał gości, następnie przywołał osobę swojego poprzednika, obecnie prezesa IPN dra Karola Nawrockiego, który ponad 4 lata temu rozpoczął, obecnie kontynuowaną, współpracę z Eleonorą Szafran, włączając Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w szereg inicjatyw mających na celu krzewienie pamięci o najsłynniejszym bokserze Auschwitz. Kolejno głos zabrał producent obrazu Leszek Starzyński, który podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w projekt. Następnie kilka zdań do zgromadzonych skierował reżyser oraz autor scenariusza Maciej Barczewski. W swoim przemówieniu dziękował on dyrekcji muzeum oraz licznie przybyłym na pokaz. Twórca obrazu przywołał także jedną z filmowych kwestii: „Dopóki będziesz pamiętać, będziesz żyć”, podkreślając, w kontekście obozów koncentracyjnych, rolę miejsc pamięci, w tym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, jako instytucji o szczególnym znaczeniu dla przywracania pamięci, o tych którzy zginęli w tragicznych okolicznościach, stając się ofiarami nazistowskich zbrodni. Podziękowania na ręce władz muzeum złożyła również córka Tadeusza Pietrzykowskiego, słowa uznania kierując także w kierunku reżysera, producentów, dystrybutorów oraz aktorów filmu „Mistrz”. Jako ostatni głos zabrał filmowy Tadeusz Pietrzykowski – Piotr Głowacki, który wyraził wdzięczność za możliwość udziału w projekcie, podkreślając przy tym postawę boksera z obozu koncentracyjnego, który także i dziś może inspirować każdego stającego przed ważnymi wyborami życiowymi.

Film obejrzeć będzie można już niebawem w Kino Muzeum.