Pracownia konserwacji zabytków Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
W ramach struktury organizacyjnej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozpoczęła działanie pracownia konserwacji zabytków. Podstawowym zadaniem pracowni jest zapewnienie właściwej opieki konserwatorskiej zbiorom muzealnym.
Działalność ta, obejmuje przede wszystkim prace konserwatorskie w pełnym lub częściowym zakresie. Charakter funkcjonowania pracowni jest określany różnorodnością materiałów, problemów konserwatorskich i ekspozycyjnych poszczególnych obiektów. Duże zróżnicowanie pod względem tworzyw, technik wykonania, gabarytów oraz stanu zachowania gromadzonych zbiorów stanowi wielkie wyzwanie dla pracowników działu konserwacji.
Jednym z głównych zadań konserwatorskich jest dążenie do zapewnienia gromadzonym zbiorom jak najlepszych warunków przechowywania w ramach szeroko pojętej profilaktyki. Prowadzony jest monitoring warunków klimatycznych, głównie wilgotności względnej powietrza i temperatury oraz podejmowane są działania w celu ich stabilizacji.
Sprawowany jest nadzór w zakresie przestrzegania wymogów konserwatorskich podczas przemieszczania muzealiów przy organizacji wystaw oraz transportu. Konserwatorzy sporządzają również ekspertyzy i opinie o stanie zachowania obiektów w związku z ich wypożyczaniem. Równolegle pełnią merytoryczny nadzór nad pracami konserwatorskimi zlecanymi przez muzeum zewnętrznym usługobiorcom.
Obecnie, przestrzeń przeznaczona na pracownie wyposażana jest nadal w sprzęt i urządzenia służące do konserwacji zabytków.