#PoznajWystawęGłówną - czołg M4 Sherman "Firefly" | #M2WSwirtualnie

#PoznajWystawęGłówną - czołg M4 Sherman "Firefly" | #M2WSwirtualnie

W ramach cyklu #PoznajWystawęGłówną prezentujemy czołg M4 Sherman „Firefly”, który znajduje się w części wystawy poświęconej masowej produkcji wojennej,  rozwojowi techniki oraz działaniom wojennym aliantów zachodnich i ZSRS w latach 1943-1945.

Amerykański czołg M4 był wykorzystywany również przez pozostałych aliantów oraz Armię Czerwoną, gdzie trafił w ramach umowy lend-lease. Używały ich także oddziały Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W latach 1942-1945 wyprodukowano 49 tys. egzemplarzy M4 w różnych wersjach. Prezentowany egzemplarz to brytyjska modyfikacja czołgu M4 Sherman znana jako „Firefly”. W armii brytyjskiej czołgi M4 były nazywane Shermanami na cześć amerykańskiego generała z okresu wojny secesyjnej - Williama Shermana. Nazwa „Firefly” (ang. świetlik) odnosi się do charakterystycznego jasnego błysku obserwowanego podczas strzelania z armaty, w którą uzbrojony był czołg. Wyposażony był w dodatkowe opancerzenie, zmodyfikowane przyrządy obserwacyjne i celownicze oraz w długolufową armatę MK VII 76,2 mm, dzięki której był w stanie nawiązać skuteczną walkę z czołgami niemieckimi. Wyeliminowano też łatwość zapalenia silnika czołgu w przypadku trafienia. 

W  Shermany „Firefly” wyposażone były oddziały 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka wchodzące w skład II Korpusu Kanadyjskiego podczas walk we: Francji, Belgii, Holandii i Niemczech w latach 1944-1945. Czołg prezentowany na wystawie nosi malowanie i oznaczenia 24 Pułku Ułanów, który wchodził w skład tej dywizji. Eksponat M4 Sherman „Firefly” został pozyskany od Królewskiego Muzeum Wojskowego w Brukseli i po generalnym remoncie umieszczony w budynku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, jeszcze przed wybudowaniem stropu. 
 

#PoznajWystawęGłówną
Aktualności i ciekawostki przybliżające treści prezentowane na wystawie głównej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.