#PoznajWystawęGłówną – 74. rocznica śmierci mjr. Henryka Sucharskiego
30 sierpnia 1946 r. zmarł mjr Henryk Sucharski – weteran I Wojny Światowej, uczestnik walk z bolszewikami i dowódca obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Odwiedź Muzeum II Wojny Światowej i #PoznajWystawęGłówną, gdzie znajduje się sekcja poświęcona mjr. Sucharskiemu.
Mjr Henryk Sucharski zmarł w Neapolu na skutek choroby. Urodzony 12 listopada 1898 r. w Gręboszowie (obecnie woj. małopolskie), rozpoczynał karierę wojskową w 1917 r w armii austro-węgierskiej. Po zakończeniu I wojny światowej wstąpił do 16. Pułku Piechoty Wojska Polskiego stacjonującego w Tarnowie. Wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej na froncie litewsko-białoruskim, gdzie dowodził kompanią w batalionie szturmowym 6. Dywizji Piechoty. Za zasługi w boju został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.
W 1921 r. rozpoczął służbę zawodową w polskim wojsku, gdzie w 1938 r. dosłużył się stopnia majora. W tym samym roku został oddelegowany na Westerplatte, a od 3 grudnia 1938 r. oficjalnie pełnił funkcję Komendanta Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, której obroną dowodził do 7 września 1939 r. Po kapitulacji więziony był w niemieckich obozach Stablack, Reisenburg, w Oflagu IV A Hohenstein, Oflagu II B Arnswalde i Oflagu II D Gross-Born.
Po uwolnieniu z obozu, pod koniec 1945 r., przedostał się do stacjonującego we Włoszech 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa, gdzie w styczniu 1946 r. objął dowództwo jednego z batalionów. W sierpniu 1946 r. trafił z dolegliwościami żołądkowymi do szpitala angielskiego nr 92 w Neapolu – był bardzo wychudzony i zmęczony.
30 sierpnia 1946 r. mjr Sucharski zmarł, a ciało po uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się już 31 sierpnia w Neapolu, zostało pochowane 1 września na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Casamassima we Włoszech. Życzeniem mjr. Sucharskiego było przewiezienie po śmierci jego ciała do Polski. Dopiero po 25 latach udało się je spełnić i 21 sierpnia 1971 r. szczątki majora Henryka Sucharskiego zostały ekshumowane i przetransportowane do ojczyzny. 1 września 1971 r. urnę z prochami udekorowano Krzyżem Komandorskim Orderu Wojennego Virtuti Militari i złożono na Westerplatte.