POZNAJ ZOFIĘ KOSSAK

Zofia Kossak (Szczucka-Szatkowska) urodziła się 10 sierpnia 1889 roku. Dama Orderu Orła Białego, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, niestrudzona konspiratorka Polskiego Państwa Podziemnego. Bohaterka czasów okupacji niemieckiej i jedna z najważniejszych polskich powieściopisarek.

Biogram Zofii Kossak

PROTEST! OPUBLIKOWANY PRZEZ ZOFIĘ KOSSAK LATEM 1942 ROKU

Odezwa Protest! została opublikowana w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy w postaci ulotki-plakatu. Była wyrazem otwartego sprzeciwu całego środowiska inteligencji katolickiej, skupionej w konspiracyjnym Froncie Odrodzenia Polski, wobec dokonywanego przez Niemców ludobójstwa Żydów.

PRZECZYTAJ PROTEST!

OBEJRZYJ WIRTUALNĄ WYSTAWĘ POŚWIĘCONĄ ZOFII KOSSAK „TAK, TAK; NIE, NIE

Na kilkunastu planszach ukazano kolejne etapy życia pisarki i konspiratorki. Od rozpoczynającej swoją przygodę z piórem młodej kobiety, przez organizującą pomoc ludności żydowskiej nieustraszoną działaczkę Polskiego Państwa Podziemnego, po witaną entuzjastycznie przez fanów na warszawskim Okęciu uznaną autorkę. Przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wystawa nie zostawia nas jednak z Zofią Kossak (Szczucką-Szatkowską) jako wyłącznie postacią pomnikową. Na prezentowanych fotografiach widzimy ją również w czasie prywatnym – w otoczeniu najbliższych, podczas codziennych zajęć.

Obejrzyj wirtualną wystawę