Poznaj projekt „Zwykli – niezwykli”
Po ośmiu latach od otwarcia – w momencie, kiedy wystawę główną Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku obejrzało już ponad 3 miliony zwiedzających – udowadniamy po raz kolejny, że nasza ekspozycja pełna jest niezwykłych opowieści.
Muzeum II Wojny Światowej to miejsce, gdzie przedstawiamy dzieje największego konfliktu zbrojnego XX wieku. Zostało tak skonstruowane, by zwiedzający krok po kroku mógł poznać tragiczne losy osób, które doświadczyły wojny. To ludzie są w tej opowieści najważniejsi: nie tylko ofiary zbrodni, polegli na frontach i w podziemnej walce, lecz także ci, którzy przeżyli i mogli dawać świadectwo. Oddaliśmy im głos. Mówią za zmarłych, zamordowanych, zaginionych. O niektórych naszych bohaterach opowiadać mogą jedynie przedmioty, które kiedyś były ich własnością lub wiążą się z ich historiami. Może to być jakiś drobiazg, na przykład obrączka, ubranie, dokument, fotografia... Rzeczy te są niemymi świadkami wojny i jednocześnie jednym z kilku podstawowych środków muzealnego przekazu.
Zapraszamy do obejrzenia najnowszego projektu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku pt. „Zwykli – niezwykli”, wykonanego wspólnie z agencją Jamel Interactive. Pokazujemy w nim bohaterów godnych zainteresowania, do tej pory jednak kryjących się w cieniu tych największych i najsławniejszych postaci.
Te osoby nie stały się ikonami czy bohaterami, o których mówi się „najwięksi, najsłynniejsi, najwaleczniejsi”. Jedni nie zdążyli, czyny innych nie zapisały się krwawym atramentem na kartach historii, a ślady po niektórych po prostu zatarł czas. Chcemy wydobyć ich z cienia, nic nie ujmując tym wielkim. Pragniemy, by „Zwykli – niezwykli” zaistnieli w pamięci współczesnych. Zamierzamy zachować ich cząstkę, bo z tych „zwykłych bohaterów” układa się wielki obraz wojny. I nie jest to rycerski epos. Nawet jeśli mówimy o walce szlachetnych ludzi w imię szczytnych ideałów, to równolegle pokazujemy cierpienie, nędzę, śmierć, ruiny i upadek wartości. Zostały po nich tylko nieliczne dokumenty, w tym przejmujące fotografie, zamieszczone na wystawie głównej w Muzeum II Wojny Światowej Gdańsku.
Poznajmy ich w animacji – poruszającej i pełnej emocji. I spróbujmy odpowiedzieć na pytanie: czy są bohaterami tej wojny?
Na pewno są jej symbolami, choć nie jest to odczucie większości.