Pożegnanie Obrońców Westerplatte na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego

Za ich postawę, walkę i bohaterstwo. Po latach zostały dopełnione powinności wobec polskich żołnierzy. Pamięć, szacunek, godny pogrzeb.


Zachęcamy Państwa do obejrzenia filmu opowiadającego o godnym pochówku Obrońców Westerplatte. W materiale zawarte zostały fragmenty dotyczące ceremonii pogrzebowej, prac archeologicznych, podczas których zostały odkryte szczątki poległych, konkursu i budowy nowego Cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. 
 

4 listopada 2022 roku po 83 latach, w bazylice św. Brygidy w Gdańsku i na nowym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, odbyły się uroczystości pogrzebowe Obrońców Westerplatte. 
 

Z honorami wojskowymi i należytym szacunkiem spoczęli dowódca mjr Henryk Sucharski oraz dziewięciu obrońców Westerplatte: 
- plutonowy Adolf Petzelt, 
- kapral Bronisław Perucki, 
- kapral Jan Gębura, 
- starszy strzelec Władysław Okrasa (Okraszewski), 
- legionista Józef Kita, 
- starszy legionista Zygmunt Zięba, 
- starszy legionista Ignacy Zatorski 
i dwóch niezidentyfikowanych żołnierzy.

 

W uroczystościach uczestniczyły rodziny westerplatczyków, przedstawiciele władz państwowych z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda na czele, a także władz miejskich, samorządowych. W pogrzebie udział wzięli także duchowni katoliccy oraz prawosławni. Wśród uczestników znaleźli się również działacze, członkowie stowarzyszeń i uczniowie szkół imienia Obrońców Westerplatte.


Szczegółowa relacja z wydarzenia: TUTAJ