Notre-Dame de Paris

Pożar Notre-Dame de Paris

Wczorajsza tragedia poruszyła serca całego świata. Tuż przed godziną 19. na dachu średniowiecznej świątyni Notre Dame w Paryżu pojawił się ogień. Na skutek pożaru zawalił się dach oraz iglica kościoła będącego jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków sakralnych na świecie.

Pożar wybuchł najprawdopodobniej na skutek działań związanych z konserwacją katedry. Dzięki akcji paryskiej straży pożarnej udało się opanować ogień i uchronić bryłę budynku przed całkowitą destrukcją. Co ważne, udało się uratować część bezcennych dzieł sztuki stanowiących wyposażenie świątyni, a także relikwie świętych, w tym koronę cierniową oraz fragment krzyża, na którym ukrzyżowano Jezusa Chrystusa.

Notre-Dame de Paris to gotycka archikatedra w Paryżu wzniesiona na wyspie na Sekwanie. Jej budowa trwała ponad 180 lat (1163-1345). Nazwa świątyni odnosi się do Marii, Matki Bożej.

Dyrekcja i pracownicy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku łączą się w żalu z Narodem Francuskim oraz wyraża głęboką nadzieję na szybką odbudowę katedry.