rada muzeum grupa

Posiedzenie Rady Muzeum

W poniedziałek 30 września w Muzeum II Wojny Światowej odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Muzeum w 2024 roku.

Wśród obecnych w sali konferencyjnej zasiedli członkowie Rady:

- prof. dr hab. Grzegorz Motyka;

- dr hab. Waldemar Ossowski; dyrektor Muzeum Gdańska, archeolog

- dr Piotr M. A. Cywiński; dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau,

- prof. dr hab. Barbara Engelking; kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii PAN

- dr Violetta Rezler-Wasielewska; dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu.

- prof. dr hab. Paweł Machcewicz; jeden z założycieli Muzeum II Wojny Światowej

- dr hab. Ewa Manikowska; prof. Instytutu Sztuki PAN

- dr hab. Joanna Wawrzyniak; historyczka i socjolożka, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego.

- dr Marek Radziwon; krytyk teatralny i literacki, menedżer kultury, historyk, prezes Polskiego PEN Club.

 

W posiedzeniu wzięli również udział: Maciej Buczkowski z-ca dyrektora Biura Prezydenta reprezentujący władze miasta – Prezydent Aleksandrę Dulkiewicz; - Magdalena Krzyżanowska-Mierzewska (w latach 1993-2018 prawniczka w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu); jako reprezentantka lokalnej społeczności. Z ramienia Muzeum w posiedzeniu wzięła udział Dyrekcja MIIWŚ: Prof. Rafał Wnuk – p.o. dyrektora MIIWŚ, Dr Janusz Marszalec – z-ca dyrektora MIIWŚ ds. naukowych,  Ewa Lidzbarska-Kreft wicedyrektor ds. organizacyjnych, Mateusz Jasik – z-ca dyrektora MIIWŚ ds. popularyzacji, a także: Jan Szkudliński kierownik Działu Naukowego MIIWŚ oraz sekretarz spotkania, Główny Specjalista IT i Rzecznik Prasowy.

 

Na początku zebrania członkowie Rady Muzeum wybrali przewodniczącego Rady. W głosowaniu nad zgłoszoną kandydaturą wybrano Pawła Machcewicza, który zwrócił się do zebranych:

- Jest to dla mnie bardzo symboliczny moment powrotu do Muzeum po tylu latach. Bardzo się cieszę, ze będę współpracował z osobami, z którymi to Muzeum budowaliśmy oraz członkami Rady. Czeka nas wiele istotnych zadań – przywrócenie Muzeum rangi, na którą tak ważna instytucja zasługuje, nie tylko w kraju, ale w wymiarze międzynarodowym. Cieszę się, że będziemy to wspólnie wszystko robić.  

Na stanowisko wiceprzewodniczącej wybrano dr hab. Ewę Manikowską, cenioną historyczkę sztuki i ekspertkę w dziedzinie muzealnictwa.

 

Podczas spotkania zaprezentowano sprawozdanie z działalności Muzeum za 2023 rok oraz początek 2024 roku. Zastępca dyrektora ds. naukowych dr Janusz Marszalec przedstawił imponujące osiągnięcia poszczególnych działów, w tym nowe eksponaty, odkrycia archeologiczne oraz program edukacyjny i kulturalny. Wśród sukcesów znalazły się m.in. III edycja Festiwalu Kultury Utraconej oraz koncerty takich artystów jak: T.Love i Sanah, które przyciągnęły rekordową liczbę odwiedzających. Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że Muzeum w lutym 2024 roku gościło swojego trzy milionowego odwiedzającego i w ostatnich miesiącach notuje rekordową frekwencję. 

 

Rada dyskutowała także nad planami rewitalizacji Westerplatte. Jego kształt ma być zbliżony do tego z 1939 roku. Inwestycja zakłada m.in. odbudowę historycznych obiektów – takich jak budynek zawiadowcy stacji kolejowej i cztery wojskowe magazyny – oraz renowację Pomnika Obrońców Wybrzeża. W pierwszej połowie 2025 roku zostanie otwarta nowa wystawa w budynku dawnej Elektrowni oraz Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego.

 

Następnie z-ca dyrektora MIIWŚ ds. popularyzacji Mateusz Jasik przedstawił plan merytoryczny i najistotniejsze wydarzenia planowane na rok 2025: nowe wystawy czasowe, międzynarodowe konferencje naukowe i wykłady, festiwale, kolejne „Imieniny Bartoszewskiego”, program edukacyjny i nowe publikacje. Wszystkie te elementy mają w komplementarny sposób realizować misję Muzeum. Łączenie różnych języków i otwarcie na sztukę – to wizja rozwoju, której przykładem ma być nowa wystawa czasowa „LAS. Schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni”. Plan został przyjęty przez Radę większością głosów.

 

Eksperci zgłosili wiele pomysłów i konstruktywnych uwag. Każda z tych opinii będzie cenną wskazówką przy dalszym kształtowaniu działalności Muzeum.