Muzeum II Wojny Światowej

Posiedzenie Rady Muzeum

8 grudnia 2010 r. w siedzibie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się trzecie posiedzenie Rady Muzeum. Dyrektor Muzeum, prof. dr hab. Paweł Machcewicz rozpoczął spotkanie od wspomnienia dwóch członków Rady, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem - Andrzeja Przewoźnika, Sekretarza Generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a także Przewodniczącego Rady Muzeum II Wojny Światowej oraz Czesława Cywińskiego, Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Dyrektor zadeklarował, że Muzeum II Wojny Światowej będzie zawsze podtrzymywać pamięć o tych wybitnych osobach, które wspierały Muzeum od samego początku istnienia placówki. W pierwszej części obrad Dyrektor wręczył także nominację nowemu członkowi Rady, ppłk Tadeuszowi Filipkowskiemu, działaczowi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Na nowego członka Rady Muzeum powołano również prof. Jacka Lohmana, dyrektora Muzeum Londyńskiego, który nie był obecny na spotkaniu.

Kolejnym punktem obrad było wyłonienie nowego Przewodniczącego Rady Muzeum, na którego wszyscy członkowie jednogłośnie wybrali dr hab. Bogdana Chrzanowskiego. Przejął on następnie prowadzenie obrad. Po przyjęciu protokołu z poprzedniego spotkania Przewodniczący oddał głos Dyrektorowi Muzeum, który poinformował Radę o działaniach Muzeum w 2010 r. Dyrektor zwrócił przy tym uwagę na najważniejsze przedsięwzięcia mijającego roku tj. konkurs architektoniczny oraz toczące się prace nad projektem wystawy głównej przy współpracy z firmą Tempora. Zgromadzonym zaprezentowano zwycięskie i wyróżnione projekty w konkursie architektonicznym oraz dotychczasowe efekty pracy nad projektem wystawy głównej. W następnej części spotkania Dyrektor Muzeum zapoznał Radę z planami na 2011 r. zwracając przede wszystkim uwagę na kolejne punkty harmonogramu prac nad budową Muzeum, w tym m.in. podpisanie umowy ze zwycięską firmą oraz dalsze intensywne prace nad przygotowaniem wystawy głównej.

W dalszej części posiedzenia, członków Rady zapoznano ze zgromadzonymi przez Muzeum eksponatami oraz oprowadzono po magazynie, w którym przechowywane są zbiory Muzeum. Ostatnią część obrad poświęcono dyskusji, w której członkowie Rady podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat zadań realizowanych przez Muzeum oraz przedsięwzięć planowanych w nadchodzącym roku.