Muzeum II Wojny Światowej

Posiedzenie Rady ds. Pola Bitwy Westerplatte

W dniu 17 czerwca 2011 r. odbyło się posiedzenie Rady ds. Pola Bitwy Westerplatte. Udział w niej wzięli zastępca prezydenta Miasta Gdańska Andrzej Bojanowski, wojewoda pomorski Roman Zaborowski, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej prof. Paweł Machcewicz oraz z ramienia Morskiego Oddziału Straży Granicznej – kmdr ppor. SG Janusz Habkowski.

Podczas spotkania zostały omówione uroczystości rocznicowe oraz przedsięwzięcia edukacyjne, planowane na Westerplatte w najbliższym czasie. Na początku spotkania nawiązano do otwarcia ścieżki edukacyjnej, która została przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i ma za zadanie ułatwić samodzielne zwiedzanie terenu dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Podczas obrad zwrócono uwagę na potrzeby prowadzenia stałych działań edukacyjnych, pozwalających poznać historię tego miejsca pamięci narodowej zarówno przez mieszkańców Pomorza, jak i turystów polskich oraz zagranicznych.

Poruszono również kwestię obchodów 72. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w dniu 1 września oraz planowanych w związku z tym rekonstrukcji historycznych na Westerplatte i atrakcji dla mieszkańców Trójmiasta przygotowywanych w centrum Gdańska.