Posiedzenie Polsko–Kazachstańskiej Komisji Historycznej w MIIWŚ

Dzisiaj tj. 18 maja w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozpoczęło się posiedzenie Polsko–Kazachstańskiej Komisji Historycznej.

Zebranych powitał gospodarz obiektu, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, jak również członek Prezydium Komisji – dr hab. Grzegorz Berendt. Uroczyste posiedzenie otworzył ambasador Republiki Kazachstanu w Polsce – Alim Kirabayev. Głos zabrali także dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, przewodniczący (od strony polskiej) Komisji – prof. dr hab. Wojciech Śleszyński oraz dyrektor Instytutu Historii i Etnologii przy Komitecie Nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki Republiki Kazachstanu w Ałmaty, przewodniczący (od strony kazachstańskiej) Komisji – prof. dr hab. Ziyabek Kabuldinov.

Działająca od ponad roku Komisja zrzesza wybitnych historyków, archiwistów i muzealników z Polski i Kazachstanu. Historycy pracują wspólnie nad przedstawieniem szerokiej publiczności dotychczas mało znanych aspektów historii i kultury dwóch narodów. W ramach Komisji trwają już prace nad przygotowaniami tomów dokumentów z archiwów Kazachstanu, które jeszcze do ubiegłego roku były tajne.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest jednym z organizatorów Polsko-Kazachstańskiej Komisji Historycznej. W posiedzeniu bierze udział ponad 30 uczestników z Polski i Kazachstanu, historycy, muzealnicy, dyplomaci, archiwiści oraz filologowie i kulturoznawcy. Kontynuacją prac Komisji będzie jej posiedzenie w Białymstoku. Członkowie Komisji już teraz wypracowują nowe kierunki badań oraz wspólne projekty naukowe i edukacyjne.

Akt powołania Komisji, jak i pierwsze posiedzenie, miały miejsce 6 czerwca 2022 roku w Muzeum Pamięci Sybiru. Więcej informacji tutaj.