Muzeum II Wojny Światowej

Posiedzenie Kolegium Programowego Muzeum II Wojny Światowej

6 czerwca 2011 r. w Warszawie odbyło się czwarte już posiedzenie Kolegium Programowego Muzeum II Wojny Światowej.

W skład Kolegium wchodzą wybitni historycy: Władysław Bartoszewski, prof. Jerzy Borejsza, prof. Włodzimierz Borodziej, prof. Andrzej Chwalba, prof. Norman Davies (Wielka Brytania), prof. Israel Gutman(Izrael), prof. Ulrich Herbert (Niemcy), prof. Jerzy Holzer, prof. Pavel Markovich Polian (Rosja), prof. Krzysztof Pomian, prof. Henry Rousso (Francja), prof. Timothy Snyder (USA), prof. Jurij Szapował(Ukraina) oraz prof. Tomasz Szarota. Podczas nieobecności prof. Daviesa posiedzeniu przewodniczył prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Prof. Machcewicz rozpoczął spotkanie od przedstawienia członkom Kolegium informacji o bieżących działaniach Muzeum. Dyrektor zwrócił m.in. uwagę na uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego podjętą w styczniu 2011 r. przez Radę Ministrów, którego realizacja zapewni systematyczne finansowanie inwestycji związanych z budową Muzeum i tworzeniem wystawy stałej. Członkowie Kolegium zostali również poinformowani o szczegółach współpracy z architektami ze studia Kwadrat, zwycięzcami w konkursie architektonicznym na projekt koncepcji budynku Muzeum. Dyrektor Machcewicz przedstawił przy tym harmonogram prac nad budową Muzeum oraz wystawą główną, który będzie realizowany w najbliższych miesiącach. Dr hab. Piotr M. Majewski, zastępca dyrektora Muzeum, zaprezentował członkom Kolegium ostateczny układ przestrzeni wystawienniczej Muzeum II Wojny Światowej.

Drugą część spotkania poświęcono prezentacji i dyskusji nad częściami ekspozycji głównej dotyczącymi deportacji oraz zakończenia wojny i sytuacji po wojnie zaprezentowanych przez pracowników Działu Naukowego, dr. Tomasza Chincińskiego oraz Łukasza Jasińskiego. Posiedzenie zakończyło się prezentacją najnowszych eksponatów pozyskanych przez Muzeum, którą przygotował kierownik Działu Wystawienniczego, Marcin Westphal.