Przejdź do treści

Ponad 10 tysięcy przedmiotów to efekt prac archeologów w 2017 r. na Westerplatte
Ponad 10 tysięcy przedmiotów to efekt prac archeologów w 2017 r. na Westerplatte. W tym roku już po raz trzeci archeolodzy będą przeszukiwać teren Półwyspu Westerplatte. To pierwsze tak duże prace na tym terenie od czasów II wojny światowej.

- Tylko w 2017 roku znaleźliśmy ponad 10 tysięcy przedmiotów, które reprezentują cały okres dziejów wyspy, a potem półwyspu. Głownie jednak są to przedmioty z okresu funkcjonowania tutaj Wojskowej Składnicy Tranzytowej, czyli lat 1926-1939 - mówi w audycji kierownik badań archeologicznych na Westerplatte Filip Kuczma.

O drugim sezonie badań, czyli efektach pięciu miesięcy prac w 2017 roku opowiadają także Mariusz Wójtowicz-Podhorski kierownik Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, czyli oddziału Muzeum II Wojny Światowej oraz archeolog Wojciech Samól.

Przedmioty znalezione w zeszłym roku są obecnie poddawane konserwacji i opracowaniu przez historyków. Natomiast do 15 marca w Muzeum II Wojny Światowej można oglądać wystawę czasową „Westerplatte w 7 odsłonach”. Ekspozycja prezentuje efekty pierwszego sezonu archeologicznego, czyli odkryć z 2016 roku.

Źródło: Radio Gdańsk.