Pokazy filmowe | Pomorze w przedwojennych filmach dokumentalnych
Zapraszamy 13 maja br. na pokazy filmowe organizowane w ramach II edycji Festiwalu Kultury Utraconej. Podczas wydarzenia będzie można zapoznać się z materiałami archiwalnymi dotyczącymi przedwojennego Pomorza. Zaślubiny z morzem, Pomorze, Szlakiem Mew, Batory – pierwszy rejs do Nowego Jorku, Podróż Daru Pomorza do Sztokholmu poruszają tematykę polskiego rybołówstwa oraz połowów dalekomorskich; ich bohaterem jest przeciętny człowiek – polski marynarz.
13 maja 2023 r.
sobota, godz. 16.00
Miejsce: sala kinowa w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (poziom -3)
Pomorze w przedwojennych filmach dokumentalnych
Pokazy filmowe wraz z prelekcją filmoznawcy dr hab. Krzysztofa Kornackiego
BILET NORMALNY 20 zł/ ULGOWY 10 zł
Na pokazie będzie można zobaczyć materiały archiwalne dotyczące przedwojennego Pomorza. Zaślubiny z morzem, Pomorze, Szlakiem Mew, Batory – pierwszy rejs do Nowego Jorku, Podróż Daru Pomorza do Sztokholmu poruszają tematykę polskiego rybołówstwa oraz połowów dalekomorskich; ich bohaterem jest przeciętny człowiek – polski marynarz. Pośród wybranych filmów nie zabraknie również materiału pochodzącego z kroniki niemieckiej dotyczącego września 1939 r.
Filmy pochodzą z czyszczenia i skanowania prywatnych archiwów w latach 2006–2008, od krewnych autorów lub są pozostałością po klubach filmowych funkcjonujących w okresie PRL. Niektóre materiały zostały nakręcone przez agentów brytyjskiego wywiadu – oficerów na ORP Błyskawica, ORP Gerland i ORP Burza. Najciekawsze z nich to materiały z prywatnych zbiorów znajomej Jana Zumbacha – pilota Dywizjonu 303.
Za przygotowanie i zgromadzenie filmów odpowiada Piotr Przybyłek, za wizualizacje – Emilia Przybyłek.
Krzysztof Kornacki (prelekcja)
Doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, filmoznawca specjalizujący się w historii kina polskiego. Jest autorem publikacji (m.in.: Kino polskie wobec katolicyzmu 1945–1970, Popiół i diament Andrzeja Wajdy), redaktorem kilku tomów zbiorowych (w tym Poszukiwanie i degradowanie sacrum w kinie oraz Sacrum w kinie: dekadę później), redaktorem naczelnym „Gdyńskich Zeszytów Filmowych SCRIPT”, członkiem rad naukowych pism „Panoptikum”, „Pleograf”, „Załącznik Kulturoznawczy”, wykładowcą m.in. Uniwersytetu Gdańskiego oraz Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz członkiem-specjalistą Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk.