Pokaz specjalny filmu „Aida” z prelekcją dr Mašy Guštin
25 listopada (czwartek) o godzinie 17.30 zapraszamy na specjalny pokaz filmu „Aida” w reżyserii Jasmili Žbanić, który odbędzie się w Kinie Muzeum (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku).
Przed rozpoczęciem seansu zostanie wygłoszona prelekcja poświęcona twórczości reżyserki oraz tragicznym wydarzeniom związanym z masakrą w Srebrenicy, która miała miejsce w 1995 roku podczas wojny domowej w Bośni i Hercegowinie. Wprowadzenia w tematykę filmu dokona dr Maša Guštin, wykładowczyni uniwersytecka specjalizująca się w filmografii oraz kulturze bałkańskiej (Zakład Slawistyki i Studiów Bałkańskich na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego).
Wstęp na pokaz jest biletowany (15 zł – bilet normalny; 10 zł – bilet ulgowy). Sprzedaż biletów prowadzona jest w kasach Muzeum II Wojny Światowej oraz online za pośrednictwem strony internetowej (www.muzeum1939.pl).
AIDA
Tytuł oryginalny: Quo Vadis, Aida?
Reżyseria: Jasmila Žbanić
Występują: Jasna Duričić, Raymond Thiry,
Reinout Bussemaker, Johan Heldenbergh
Kraj produkcji: Polska, Niemcy, Francja,
Holandia, Norwegia, Austria, Turcja,
Rumunia, Bośnia i Hercegowina
Rok produkcji: 2020
Język oryginalny: angielski, bośniacki, holenderski, serbski, chorwacki
Gatunek: dramat
Czas: 101 minut
Kategoria wiekowa: 15+
Opis filmu: To był szok, który nauczył nas, że świat może wywrócić się do góry nogami w ciągu jednej chwili. Życie jest kruche. System jest kruchy. To poczucie stale mi towarzyszy. – mówi Jasmila Žbanić, reżyserka nominowanej do Oscara, pokazywanej w Konkursie Festiwalu w Wenecji „Aidy”.
Podobnie jak w głośnej, nagrodzonej przed laty Złotym Niedźwiedziem na Berlinale „Grbavicy”, również i w swoim najnowszym filmie Žbanić podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii. A dokładnie masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych.
Ale ta wojna jest inna, bo widziana oczami kobiet: reżyserki i jej tytułowej bohaterki, tłumaczki, desperacko próbującej nazwać i powstrzymać wydarzenia, których grozy nikt nie chce przyjąć do wiadomości. Aida (warta wszystkich nagród, wybitna kreacja Jasny Đuričić) pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów. Opowieść Žbanić ma tak ogromną siłę również dlatego, że okazuje się do szpiku kości współczesna. Jej scenariusz, w którym główną rolę odgrywa bezradność ofiar, cynizm sprawców, słabość instytucji i obojętność świata, powtarza się coraz częściej, coraz intensywniej wszyscy odczuwamy głód solidarności.
Warto dodać, że znaczący wkład w koprodukowaną przez kilka państw „Aidę” mają także polscy członkowie ekipy: muzykę skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz („Szarlatan”, „Obywatel Jones”), zmontował ją Jarosław Kamiński („Zimna wojna”, „Śniegu już nigdy nie będzie”), nad kostiumami pracowała Małgorzata Karpiuk („Ślepnąc od świateł”), a polską producentką „Aidy” jest Ewa Puszczyńska, która stoi m.in. za oscarowymi sukcesami „Idy” i „Zimnej wojny”. (Opis dystrybutora filmu; Gutek Film)
Najważniejsze nominacje i nagrody dla filmu „Aida” na festiwalach filmowych:
Oscary 2021 – nominacja w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy
Bafta 2021 – nominacje w kategoriach: Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Film Nieanglojęzyczny
MFF Rotterdam 2021 – Nagroda Publiczności
MFF Wenecja 2020 – udział w konkursie głównym
Jasmila Žbanić - urodziła się w 1974 r. w Sarajewie i tam też ukończyła Acadamy of Performing Arts. Zanim została reżyserką, pracowała jako animatorka lalek w Bread and Puppet Theater w Vermont, a także jako klaun na warsztatach Lee Delong. Jej debiut „Grbavica” (2006) został nagrodzony główną nagrodą – Złotym Niedźwiedziem – na 56. Berlinale, zdobył też uznanie na innych festiwalach i odniósł międzynarodowy sukces – był dystrybuowany w 40 krajach. Jej drugi film, „W drodze” (Na putu, 2010), swoją światową premierę również miał w Berlinie, w Konkursie Głównym. W 2021 roku, po kilku latach przerwy, wróciła z filmem „Aida” (Quo Vadis, Aida?), tym razem premierowo do Konkursu Głównego 77. MFF w Wenecji.
dr Maša Guštin - wykładowczyni uniwersytecka specjalizująca się w filmografii oraz kulturze bałkańskiej. Obecnie pracuje jako adiunkt w Zakładzie Slawistyki i Studiów Bałkańskich na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Jest absolwentką studiów slawistycznych na Wydziale Literaturoznawstwa Porównawczego i Slawistyki na Uniwersytecie w Innsbrucku.