Pokaz filmu dokumentalnego „Żelazny chłopiec”

Zapraszamy do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na specjalny pokaz filmu „Żelazny chłopiec” w reż. Andrzeja Ciecierskiego (TVP3 Gdańsk). Film odbędzie się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w poniedziałek, 27 lutego 2023 r. o godz. 12.00 w sali kinowej.

Przed projekcją zostanie wygłoszona prelekcja wprowadzająca widzów w tematykę żołnierzy wyklętych przeprowadzona przez zastępcę dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – dra Marka Szymaniaka.

Film przedstawia historię życia Zdzisława Badochy ps. „Żelazny” – żołnierza V Brygady Wileńskiej AK dowodzonej przez majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”. Badocha, jako kilkuletni chłopiec, przyjechał z rodzicami na Wileńszczyznę. Od 1942 roku, działał w strukturach konspiracyjnych. W 1944 roku został żołnierzem Armii Krajowej. Po zakończeniu wojny, wierny swoim zasadom, jako Wyklęty i Niezłomny, kontynuował walkę o niepodległość Polski na terenach Pomorza Gdańskiego i Powiśla.

Wydarzenie jest bezpłatne. Nie prowadzimy rezerwacji miejsc.

Głównym organizatorem pokazu jest Fundacja Pomorskich Kresowian.