Fot. Ł. Rosielewski

Podsumowanie obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

1 września 2021 roku w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyły się obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystości rozpoczęły się w godzinach rannych na Westerplatte, gdzie Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wraz z dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr. hab. Grzegorzem Berendtem oraz dr. Karolem Nawrockim, prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, wręczyli Rodzinie Westerplatczyka notę identyfikacyjną. Notę identyfikacyjną odebrała p. Katarzyna Bodak, wnuczka brata st. leg. Ignacego Zatorskiego.

 

Następnie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbył się uroczysty wernisaż wystawy pt. „«Kiedy się wypełniły dni…» Pochówki polskich obrońców Westerplatte.” Ekspozycja prezentuje sylwetki dziewięciu obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte poległych w trakcie trwającej pomiędzy 1 a 7 września 1939 roku bitwy. Wystawa jest jednym z elementów procesu przywracania pamięci o bohaterach. Poszczególnym biogramom towarzyszą wybrane przedmioty, które odkryto przy polskich poległych odnalezionych w trakcie badań archeologicznych prowadzonych na Westerplatte w 2019 r.

 

 

W tym samym czasie reprezentacja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wzięła udział w odsłonięciu tablicy upamiętniającej Harcmistrza Jana Ożdyńskiego przy ulicy Dyrekcyjnej 2-4, w Gdańsku. Następnie w siedzibie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się spotkanie z grupą rodzin Westerplatczyków. Równolegle delegacja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wzięła udział w uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej Polaków torturowanych i zamęczanych w pierwszych dniach II wojny światowej, w Gdańsku przy ulicy Kładki 24. Następnie przedstawiciele Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wzięli udział w mszy świętej na placu Obrońców Poczty Polskiej. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów przed pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego przez dyrekcję Muzeum.

 

Następnie w godzinach popołudniowych w Kino Muzeum miał miejsce bezpłatny pokaz zrekonstruowanego filmu w reżyserii Stanisława Różewicza pt. „Wolne miasto".

 

Kolejno w Muzeum II Wojny Światowej miały miejsce wykład naukowy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Berendta pt. „Agresja III Rzeszy na Polskę przed Trybunałem w Norymberdze”  oraz prezentacja dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr. hab. Grzegorza Berendta i prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego pt. „Stan zaawansowania prac nad budową Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.”

 

Jednym z ostatnich wydarzeń w ramach obchodów 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Gdańsku był udział reprezentacji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w uroczystościach na cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego-Pomnik Bohaterów Zaspa.

 

W ramach obchodów na placu przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się także prezentacja odświeżonego projektu „Cyfrowe Westerplatte” na goglach VR.

 

 Uroczystości zwieńczyło widowisko muzyczne 7 x Westerplatte, które miało miejsce  na placu przed Muzeum II Wojny Światowej pod patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, profesora Piotra Glińskiego i było transmitowane na żywo w TVP1 oraz TVP Gdańsk.