Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Podsumowanie obchodów 1 marca - Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w MIIWS

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wczoraj odbyły się zajęcia filmowo-edukacyjne oraz specjalny pokaz filmu „Ułaskawienie”. Dyrekcja wraz delegacją Instytutu Pamięci Narodowej, a także Młodzi Ambasadorowie #m2wś oddali hołd poległym Żołnierzom składając kwiaty w miejscach pamięci.

Przed południem gośćmi Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku była młodzież z trójmiejskich szkół średnich, której przybliżono m.in. losy Żołnierzy Niezłomnych w formie multimedialnej prezentacji małych form filmowych, ukazujących sylwetki poszczególnych Żołnierzy Wyklętych, połączonej z krótką pogadanką edukatora muzealnego na temat przywoływanych w poszczególnych sekcjach zagadnień.

Dodatkową atrakcją była prezentacja fotograficzna i spacer, pod opieką edukatora, po wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej, z uwzględnieniem aspektów związanych z losami żołnierzy powojennego podziemia i represjami władz komunistycznych. W zajęciach wzięło udział blisko 100 uczniów.

 

W południe p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt oraz zastępca dyrektora ds. naukowych dr Marek Szymaniak wraz z delegacją Instytutu Pamięci Narodowej złożyli kwiaty na grobach Siedzikówny „Inki”, Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, a także na skwerze pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych oraz przed Muzeum II Wojny Światowej, pod pomnikiem rotmistrza Witolda.

W tym dniu członkowie Młodzieżowej Rady Muzeum i Wolontariusze udali się pod pomnik Danuty „Inki” Siedzikówny, znajdujący się przy ul. Gościnnej w Gdańsku-Oruni.

 

Zwieńczeniem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku był pokaz filmu „Ułaskawienie” w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. Przed projekcją publiczność zapoznała się z prezentacją o tematyce filmowo-historycznej, którą przygotowali edukatorzy MIIWŚ. Seans zamknął cykl edukacyjny, dotyczący polskiego powojennego podziemia niepodległościowego.

 

 

Zapraszamy na fotorelację z wydarzeń.