Podsumowanie działalności muzealnej grupy teatralnej w sezonie 2022/2023

Podsumowanie działalności muzealnej grupy teatralnej w sezonie 2022/2023

Za nami I edycja warsztatów teatralnych w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W projekcie wzięło udział 24 młodych artystów z trójmiejskich szkół ponadpodstawowych i uczelni wyższych. W ramach działalności grupy teatralnej odbyło się 57 warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili swoje umiejętności aktorskie i zapoznali się z systemem Stanisławskiego. Oprócz tego wzięli udział w zajęciach lektorskich i wokalnych.

Warsztatom aktorskim towarzyszyły lekcje muzealne i wykłady przygotowane przez naszych edukatorów, które pomogły uczestnikom w przygotowaniu merytorycznym do występu w spektaklu. Omówione zostały takie tematy jak geneza II wojny światowej, struktury Polskiego Państwa Podziemnego oraz życie codzienne ludności cywilnej pod okupacją niemiecką.

25 marca 2023 r. na scenie sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego odbyła się uroczysta premiera spektaklu Byliśmy tacy jak Wy. Opowieści zebrane w reżyserii Darii Sudomir. Przedstawienie składało się z ośmiu historii skupiających się na losach Polaków, których młodość została naznaczona przez wojnę. Widzowie mieli okazję zobaczyć na scenie m.in. obronę Warszawy widzianą oczami młodej sanitariuszki, tajne komplety, gazowanie kina czy akcję likwidacyjną przeprowadzaną przez członków Polskiego Podziemia. Nie zabrakło również wątków z życia codziennego, takich jak przygotowanie wesela.

Kolejnym projektem była realizacja słuchowiska poświęconego pamięci powstańców z getta warszawskiego. Corpus delicti. Świadectwo Zagłady składa się z 10 utworów napisanych przez artystów, których losy są złączone z gettem warszawskim – Władysława Szlengela, Henrykę Łazowertównę, Andrzeja Własta, a także wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego napisane pod wpływem powstania rozgrywającego się za murem tzw. dzielnicy zamkniętej.

 

Zapraszamy do wysłuchania słuchowiska na naszym kanale YouTube: