Podpisanie porozumienia o współpracy z gdańską Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu

Podpisanie porozumienia o współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

W dniu 20 listopada 2018 r. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki i Rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku prof. nadzw. dr hab. Waldemar Moska, podpisali umowę współpracy.

Współpraca między naszymi instytucjami jest dość naturalna, jest wiele rzeczy, które łączą Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, ponieważ Muzeum to nie tylko historia oraz wystawa główna, to także miejsce na mapie turystycznej Gdańska, całego Pomorza i Polski, dlatego jesteśmy zainteresowani m.in. współpracą w zakresie praktyk studenckich – powiedział dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Obie instytucje formalnie podjęły współpracę w zakresie naukowo-badawczym i dydaktycznym mającym na celu wszechstronne współdziałanie w zakresie edukacji regionalnej, przewodnictwa turystycznego, muzealnictwa i turystyki miejskiej, turystyki kulturowej, techniki obsługi grup turystycznych oraz organizacji i zarządzania imprezami kulturowymi. 

Bardzo się cieszę, że Pan Dyrektor Nawrocki podjął inicjatywę współpracy między naszymi instytucjami, zresztą nie współpracujemy od dzisiaj, to trwa już od jakiegoś czasu. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku stawia nie tylko na kierunki związane z wychowaniem fizycznym, sportem, fizjoterapią czy terapią zajęciową, ale kładzie bardzo duży nacisk na turystykę, w tym turystykę kulturową – zauważył prof. nadzw. dr hab. Waldemar Moska, Rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku.

O Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku

W 2019 roku minie 50 lat od powstania Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego, dziś - Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W roku 1973, ówczesna WSWF przyjęła imię oświeceniowego biologa i filozofa – Jędrzeja Śniadeckiego, do dziś będącego patronem Uczelni. W 1981 roku, Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego przekształcona została w Akademię Wychowania Fizycznego, co z jednej strony stanowiło nobilitację Uczelni, a z drugiej wyznaczyło jej nowe ambitne cele, zarówno naukowe, jak i dydaktyczne. 

Jednym z nich stało się kształcenie kolejnych pokoleń naukowców, przez wyposażenie gdańskiej AWF w 1992 roku w uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk o kulturze fizycznej, zaś w roku 1999 – doktora habilitowanego nauk o kulturze fizycznej. Kolejne zmiany przyniósł rok 2001, kiedy – jako jedyna tego typu uczelnia w Polsce – Akademia Wychowania Fizycznego przemianowana została na Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu. 

Dzisiaj gdańska Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu, jako jedyna Uczelnia sportowa na Pomorzu, stawia na nowoczesną naukę, dydaktykę i sport, a także na inwestycje związane z unowocześnieniem infrastruktury.