Poczta Polska uczciła rocznicę wybuchu II wojny światowej znaczkiem pocztowym

Poczta Polska uczciła rocznicę wybuchu II wojny światowej znaczkiem pocztowym

31 sierpnia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się uroczysta prezentacja znaczków pocztowych upamiętniających 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz 80.rocznicę obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Znaczki zostaną wprowadzone do obiegu 1 września.

Autorka projektu, Anna Niemierko przedstawiła na znaczku fotografię pancernika „Schleswig-Holstein” ostrzeliwującego Westerplatte. Oprócz okolicznościowego znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę wydawaną w pierwszym dniu obiegu znaczków. Widnieje na niej fotografia zburzonej Warszawy.

- Tak się stało, Drodzy Państwo niestety, że nasza Ojczyzna – Polska jest pełna niezabliźnionych ran i blizn po II wojnie światowej. Wiele symboli i miast mówi o tym, co się wydarzyło we wrześniu 1939 r. Wśród tych najważniejszych symboli jest także obrona Poczty Polskiej, w której zapisane jest heroizm Polaków i bestialstwo Niemców, którzy napadli na pocztę, na Gdańsk 1 września 1939 r. Bestialstwo zapisane w słowach Adolfa Hitlera, z sierpnia 1939 r. który na odprawie oficerów w Obersalzbergu krzyczał „Bądźcie bez litości! Bądźcie brutalni!....zniszczenie Polski jest waszym najważniejszym zadaniem” – powiedział dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

- W kategoriach symboli mówimy dzisiaj o Poczcie Polskiej i przyglądamy się losowi Polaków w czasie całej II wojny światowej. Dostrzegamy w tym symbolu z jednej strony bestialstwo, które może być zapisane w losie Erwiny Barzychowskiej, która została w tak tragiczny sposób spalona i w mękach umarła w 4 dni po swoich dziesiątych urodzinach – mówił dr Karol Nawrocki.

- Mówimy dzisiaj o zwycięzcach, którzy swoim życiem w Wolnym Mieście Gdańsku, który z wolnością dla Polaków nie miał nic wspólnego, a był laboratorium nazizmu, dowodzili każdego dnia, że są gotowi bronić własnych tak ważnych dla nas wszystkich dzisiaj wartości. Mówimy o zwycięzcach, którzy dowiedli tego także bohaterską obroną, którym jesteśmy wdzięczni wolność, suwerenność i niepodległość. Bo na tych historiach, na ich życiorysach, na ich krwi budujemy demokratyczną Polskę – powiedział Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

- 80 rocznica wybuchu drugiej wojny światowej, która zaczęła się w tym mieście, chyba ostatnia taka okrągła rocznica, że żyją jeszcze ostatni pamiętający świadkowie. Zatem na nas spada obowiązek przekazania pamięci. Czyni to od lat IPN, czyni Muzeum II Wojny Światowej – mówił dr Jarosław Szarek, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

- Obrona Poczty Polskiej, urzędnicy państwa polskiego chodzący w mundurach na czapkach z orłem w koronie stali się żołnierzami państwa polskiego. Państwa, które nie kapitulowało, narodu, który się nie poddał – powiedział Prezes IPN.

Dzięki naszemu znaczkowi oddajemy hołd wszystkim ofiarom konfliktu, który na zawsze zmienił losy ludzkości. Dzięki wydawnictwom filatelistycznym chcemy przypominać wszystkim Polakom o jednym z najważniejszych wydarzeń XX wieku – mówi Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej.

- Jesteśmy szczęśliwi, że tym ludziom, którzy bronili Poczty Polskiej w Gdańsku i tym wszystkim, którzy w 1939 r. i w kolejnych trudnych latach, podjęli walkę o wolność Polski zawdzięczamy to, że jesteśmy szczęśliwi i żyjemy w wolnym kraju. To dzisiaj w Muzeum II Wojny Światowej widać szczególnie-powiedział Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej.

- Poczta Polska nie mogła zapomnieć o takich wydarzeniach(…), bo to jest pamięć o wydarzeniach obrony Poczty Polskiej w Gdańsku, ale także o innych pocztowcach, którzy w inny sposób brali udział w konspiracji wojskowej czy w czasie Ii wojny światowej pełnili innego rodzaju służbę. Ta pamięć jest elementem pamięci genetycznej wszystkich pracowników Poczty Polskiej. Ona zbudowała naszą tożsamość, ona jest dziś równie ważna w naszej pracy. To, że mamy takich bohaterów i to takie poczucie odpowiedzialności daje nam siłę w zmaganiach z dniem dzisiejszym, trudnościami z ostatnim trzydziestoleciem, trudnych wyzwań zawodowych w naszej firmie. Poczta Polska zawsze będzie pamiętać, że jest pocztą państwa polskiego i służy obywatelom i państwu polskiemu - powiedział Prezes Zarządu Poczty Polskiej.

- Wszyscy jesteśmy wzruszeni, szczególnie rodziny pocztowców za to, że tyle lat myślimy o naszych najbliższych. Chciałabym przypomnieć, że bycie Polakiem w Wolnym Mieście Gdańsku w latach ’30, gdy panował terror nazistowski, to był heroizm, odwaga i bohaterstwo. Nasi najbliżsi dali temu dowód – powiedziała Henryka Flisykowska-Kledzik, córka zastępcy dowódcy obrony Poczty Polskiej, przewodnicząca Koła Rodzin Byłych Pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku.

II Wojna Światowa to największy, najkrwawszy i najtragiczniejszy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości. Szacuje się, że zginęło 60 milionów ludzi. Walki toczyły się w Europie, Afryce, Azji oraz na wszystkich oceanach. Wojna rozpoczęła się od napaści Niemiec na Polskę. 1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice Rzeczypospolitej. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się nazistowskiej agresji.