Płyta „ODnowa” z muzyką do słów Mariana Hemara
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przygotowało szczególne wydawnictwo: płytę „ODnowa” z muzyką do słów Mariana Hemara – wybitnego poety, niedościgłego satyryka, twórcy sztuk teatralnych, błyskotliwych skeczy i monologów, a także autora ponad 3000 piosenek do najlepszych międzywojennych kabaretów. Od dziś (4.05) album dostępny jest w naszym sklepie muzealnym w cenie 39 zł.
Nie ulega wątpliwości, że szczególna patriotyczna postawa jaką prezentował autor „Chliba Kulikowskiego” stanowi żywy przykład wartości, które leżą u podstaw misji kulturalno-historycznej naszego Muzeum. Marian Hemar był bezkompromisowym patriotą gorąco oddanym ojczyźnie. Potwierdzał te słowa na każdym kroku: kreśląc antyhitlerowskie satyry, wstępując do Wojska Polskiego podczas wojny z Rosją bolszewicką w 1920 r., następnie walcząc w Brygadzie Strzelców Karpackich, współpracując z prasą emigracyjną, Radiem Wolna Europa, pisząc z sentymentem i dumą o Lwowie, Tobruku czy gen. Andersie, a później wybierając los emigranta, z dala od kraju rządzonego przez „azjatyckich agentów” – jak nazywał komunistów.
Kierując się tym przekonaniem, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku postanowiło w szczególny sposób uczcić pamięć o tym bardzo zdolnym i płodnym artystycznie „Polaku z wyboru” – jak o sobie mawiał. W tym celu przeprowadzono konkurs kompozytorski na utwór wokalny do tekstów Mariana Hemara, popularyzujący nieco zapomniane, a niezwykle piękne i inspirujące utwory liryczne poety. Spośród wielu zgłoszeń studentów i absolwentów polskich akademii muzycznych wyłoniono trzech laureatów: Agnieszkę Zimny, Dawida Ludkiewicza i Piotra Pudełko, którzy opracowali melodie do wierszy „Modlitwa”, „Rozmowa z żołnierzem” i „Testament Chopina”.
Konkurs stanowił część większego projektu, którym jest płyta z muzyką do słów Mariana Hemara. Znajduje się na niej 17 najlepszych utworów artysty wyselekcjonowanych z jego bogatego dorobku. W opracowanie aranżacji muzycznych zaangażowano studentów, absolwentów i wykładowców Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którzy pracowali pod czujnym okiem prodziekana Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki as. mgr. Kamila Cieślika. Do wykonania utworów wybrano Orkiestrę Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod batutą prof. Wojciecha Józefa Rajskiego, zespół Art’n’Voices oraz solistów Martę Burdynowicz, Marię Malinowską, Karola Drozda i Jakuba Kornackiego.
Oddając Państwu ten album, pragniemy przedstawić reprezentatywny fragment muzycznego dorobku Hemara: zarówno ten znany, satyryczno-rozrywkowy, jak i ten mniej radiowy, a wciąż bardzo aktualny, liryczno-patriotyczny. Wszystko to w nowych, awangardowych aranżacjach, których nie powstydziliby się nawet przedwojenni kompozytorzy. Płytę promuje teledysk do utworu „Pamiętaj o tym, wnuku” nagrany na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Wykonawcy
Orkiestra Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot dyrygent prof. Wojciech Józef Rajski
Oktet wokalny Art'n'Voices
Soliści:
Marta Burdynowicz
Maria Malinowska
Karol Drozd
Jakub Kornacki
Lista utworów na płycie
- Rumba Fiesta
- Maryla
- Tyle jest miast
- A ja nic, tylko ty
- Człowiek, którego kocham
- Niech to zostanie między nami
- Nikt, tylko Ty
- Słowo musi być święte
- Ten wąsik, ach ten wąsik
- Jak całować, to ułana
- Awans dla panny
- Karpacka Brygada
- Romans wojenny
- Pamiętaj o tym, wnuku
- Rozmowa z żołnierzem
- Testament Chopina
- Modlitwa
Producent albumu: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Patronat honorowy: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński
Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Patroni medialni: Polskie Radio, TVP Historia, TVP3 Gdańsk, polmic.pl, dzieje.pl