Uczestnicy pleneru fotografowali mi.in na terenie byłego obozu koncentracyjnego KL Stutthof.

Plener fotograficzny w Sztutowie

W dniach 28-29 września 2013 r. na terenie Sztutowa odbył się plener fotograficzny  „Sztutowo – czarne na białym” zorganizowany przez Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Stutthof w Sztutowie.

W projekcie wzięło udział 12 osób, które pod okiem fotografa, p. Grzegorza Mehringa, starały się za pomocą obrazu uchwycić krajobraz miejsca, na którym historia odcisnęła swoje piętno. Cechą wyróżniającą warsztaty był powrót do fotografowania w technice analogowej oraz zajęcia w ciemni, gdzie uczestnicy samodzielnie wywołają zrobione zdjęcia. Prace będzie również można zobaczyć w 2014 r. na wystawie, jaka jest zaplanowana w Muzeum w Sztutowie.

Pierwszego dnia plener odbywał się na terenie byłego obozu koncentracyjnego, współorganizator – Muzeum Stutthof umożliwił uczestnikom nieograniczony dostęp do budynków muzealnych, dzięki czemu możliwe było wykonywanie zdjęć o każdej porze dnia i nocy. Drugiego dnia fotografowie udali się na spacer po Sztutowie i uwiecznili na kliszy krajobraz miejsca oraz mieszkańców.

Sztutowo to niewielka miejscowość położona przy Mierzei Wiślanej. Przed II wojną światową leżała w granicach Wolnego Miasta Gdańska. 1 września 1939 r. została wcielona do III Rzeszy. Na jej terenie powstał niemiecki obóz koncentracyjny KL Stutthof, który funkcjonował od 2 września 1939 r. do 9 maja 1945 r. Był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem tego typu leżącym w obecnych granicach Polski. Niewątpliwie tragiczna historia wywarła wpływ na to miejsce – na jego krajobraz i mieszkańców. Choć minęło kilkadziesiąt lat od zakończenia II wojny światowej to pamięć o wydarzeniach tamtego okresu jest wciąż obecna w świadomości ludzi żyjących w Sztutowie.