Piosenki z partyzanckiego notesu „Leszka” i „Lufy”

Piosenki z partyzanckiego notesu „Leszka” i „Lufy”

Z okazji nadchodzącego Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zapraszamy na koncert piosenek partyzanckich osnuty wokół szczególnego eksponatu – notesu Olgierda Christy, pseud. Leszek, prezentowanego na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zapis wydarzenia z udziałem aktora i wokalisty Jakuba Kornackiego oraz gitarzysty Mateusza Otczyka udostępnimy w naszych mediach społecznościowych 27 lutego o godz. 17.00.

Na warstwę artystyczną koncertu złożą się utwory wojenne i partyzanckie zanotowane w notesie Olgierda Christy – żołnierza i dowódcy szwadronu 5 Brygady Wileńskiej AK, który prowadził zapiski w 1946 r. w czasie walk na Pomorzu. Większość tekstów to piosenki żołnierskie i wojskowe powstałe w latach 1942–1944. Notes, będący ważną pamiątką związaną z walką wileńskich partyzantów z okupacją sowiecką na terenie północnej Polski w 1946 r., zawiera wiele cennych informacji. Zapiski utworów świadczą o tym, że partyzanci znali i śpiewali piosenki, które powstały w różnych regionach okupowanej Polski, dostosowywali teksty do ówczesnej rzeczywistości i błyskawicznie przyswajali utwory, między innymi takie jak sławiące żołnierzy 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa Czerwone maki na Monte Cassino. Z kolei w dzienniku ppor. Henryka Wieliczko „Lufy” (innego dowódcy w 5 Brygadzie Wileńskiej AK) czytamy o tym, że pod koniec maja 1946 r. partyzanci uczyli się nowego utworu Więc naprzód (mowa o wierszu K. K. Baczyńskiego Pocałunek, który stał się żołnierską piosenką).

Na scenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wykonane zostaną piosenki: Poszedł w bój krwawy hufiec żołnierzy, Marsz UBK (Wymarsz Uderzenia), Po partyzancie dziewczyna płacze, Dziś do ciebie przyjść nie mogę, Monte Cassino czy W sierpniowy skwar. Koncert zamknie wspomniany utwór Więc naprzód.

W wydarzeniu Piosenki z partyzanckiego notesu „Leszka” i „Lufy” wezmą udział: Jakub Kornacki, gdański aktor i wokalista oraz Mateusz Otczyk, gitarzysta związany z trójmiejską sceną muzyczną. Śpiew i muzykę dopełni scenografia powstała w oparciu o rekwizyty i artystyczną wizualizację, opracowaną w nawiązaniu do działalności 5 Brygady Wileńskiej AK oraz postaci ppor. „Lufy” i „Leszka”.

Koncert będzie dostępny w naszych mediach społecznościowych 27 lutego o godz. 17.00:

Zapraszamy!


Olgierd Christa, pseud. Noc, Leszek (1923-2004) – ppor. czasu wojny, żołnierz Armii Krajowej, pochodził z Wilna. W lipcu 1941 r. wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, gdzie przeszedł kurs młodszych dowódców. W grudniu 1943 r. znalazł się w 3 Brygadzie Wileńskiej AK, gdzie został dowódcą drużyny. W lipcu 1944 r. wziął udział w operacji „Ostra Brama” (wyzwolenie Wilna), po której Sowieci rozbili polskie oddziały partyzanckie i aresztowali dowódców. Olgierd Christa uniknął aresztowania i przedostał się na Nowogródczyznę, gdzie walczył przeciwko sowieckiej okupacji. W grudniu 1944 r., za zgodą przełożonego wyjechał do Polski. Do wiosny 1946 r. służył w tzw. „ludowym” wojsku polskim. Po zwolnieniu z wojska przybył do Sopotu, gdzie za pośrednictwem swego brata, Zdzisława, pseud. Mamut, dołączył do 5 Brygady Wileńskiej AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Objął tam funkcję zastępcy dowódcy szwadronu ppor. Zdzisława Badochy „Żelaznego”, a po jego zranieniu i śmierci 28 czerwca 1946 r. został dowódcą szwadronu, na którego czele walczył z nową okupacją do listopada 1946 r. To z tego okresu pochodzi Notes, w którym zapisano teksty piosenek.

ppor. Henryk Wieliczko, psed. Lufa (1922-1949) – ppor. czasu wojny, żołnierz Armii Krajowej, pochodził z Wilna. Od czerwca 1943 r. w szeregach AK, od jesieni tego roku w 5 Brygadzie Wileńskiej. W lipcu 1944 r. przechodząc z Wileńszczyzny do Puszczy Augustowskiej, rozbrojony przez Sowietów, został skierowany do oddziału tzw. „ludowego” wojska polskiego w Dojlidach. Od października 1944 r. ponownie w oddziale mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” (do jego rozwiązania we wrześniu 1945 r.). Od stycznia 1946 r. członek grup dywersyjnych odtwarzanej na Pomorzu 5 Brygady, od pierwszej połowy kwietnia tego roku dowódca pierwszego patrolu zbrojnego wysłanego przez mjr. „Łupaszkę” w Bory Tucholskie. Dowódca szwadronu (1946 r.), brał czynny udział w walkach z komunistami na Pomorzu i w Polsce północno-wschodniej. Aresztowany w wyniku zdrady w czerwcu 1948 r., został skazany przez komunistyczny sąd wojskowy w Lublinie na karę śmierci (mord sądowy). Rozstrzelany 14 marca 1949 r. w Lublinie. Miejsce jego spoczynku pozostaje nieznane.


Wydarzenie: Piosenki z partyzanckiego notesu „Leszka” i „Lufy”
Termin: 27 lutego 2021 r., godz. 17.00
Miejsce: Zapis koncertu zostanie udostępniony w mediach społecznościowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Patroni medialni: TVP3 Gdańsk, Radio Gdańsk, Gdańsk Strefa Prestiżu, Oddział Pomorski Krajowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

#M2WSKulturalnie
Aktualności związane z działalnością kulturalną Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.