Performance "Zatonięcie Europy. Rzecz o utraconych ojczyznach i ludzkich tragediach" Fernando Bravo. Fot. Roman Jocher
Performance hiszpańskiego artysty Fernando Bravo „Zatonięcie Europy. Rzecz o utraconych ojczyznach i ludzkich tragediach” odbył się 18 listopada 2016 r. przed docelową siedzibą Muzeum przy ul. Wałowej. Spektakl był metaforą losu migrantów, którzy poszukując bezpiecznego domu i lepszego życia, stykają się z najgorszym…
Partnerami wydarzenia byli Miasto Gdańsk, Muzeum II Wojny Światowej i Europejskie Centrum Solidarności. Organizator Fundacja Wspólnota Gdańska.
Performace miał na celu zwrócenie uwagi na kwestię uchodźców przybywających z krajów dotkniętych wojną do Europy w poszukiwaniu bezpieczeństwa i schronienia.
-Wojna w Syrii i masowy napływ uchodźców nazywane są największą katastrofą humanitarną od czasów II wojny światowej. Według danych ONZ, tylko w 2015 roku przybyło do Europy ponad milion uchodźców. Podawane w środkach masowego przekazu fakty są jednak generalizujące. Forma, w jaką opakowuje się wiadomości o tzw. kryzysie migracyjnym sprawia, że często zapominamy, że za liczbami i faktami kryją się prawdziwi ludzie - mówi Dominika Matejko, antropolożka
Fernando Bravo jest hiszpańskim artystą, rzeźbiarzem, performerem. W latach 1999-2007 mieszkał w Krakowie. Pracując na Uniwersytecie Jagiellońskim tłumaczył literaturę i założył swoją pierwszą pracownię rzeźbiarską razem z miejscowymi artystami. To doświadczenie pomogło mu stworzyć własny język rzeźbiarski, w którym bardzo ważny jest element narracyjny. Jego rzeźby i instalacje opowiadają historie. Prace nie są izolowane w czasie i przestrzeni, istnieją po to, by pomagać w zrozumieniu współczesnego świata.
W 2005 miał pierwszą wystawę w Warszawie, zorganizowaną przez Instytut Cervantesa w Warszawie i Klub Stodoła. Od 2013 zajmuje się wyłącznie rzeźbieniem. Brał udział w rozmaitych plenerach i wystawach, również indywidualnych, w Warszawie, Gdańsku, Barcelonie, La Seu d’Urgell. Jego rzeźby prezentowane są w przestrzeni publicznej w Barcelonie i Gdańsku oraz znajdują się w zbiorach prywatnych w Hiszpanii.