Wołyń

Pamięć Wołynia w 75. rocznicę ludobójstwa

22 lutego 2018 r. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zapraszają na projekcję i dyskusję wokół filmu „Wołyń” w reż. Wojciecha Smarzowskiego.

„Wołyń”
Reż. Wojciech Smarzowski
Polska / 2017 / 149’

Akcja filmu „Wołyń" rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.
(opis dystrybutora)

22 lutego 2018 r. (czwartek)
16.45-17.00 – wprowadzenie do filmu „Wołyń” (Ewa Siemaszko)
17.00-19.30 – projekcja filmu „Wołyń” (reż. Wojciech Smarzowski)
19.30-21.00 – panel dyskusyjny (prof. dr hab. Mirosław Golon, dr hab. Krzysztof Kornacki, dr Leon Popek, Szczepan Siekierka)

Ze względu na drastyczne sceny film jest dozwolony od 15 roku życia.
__________

11 lipca 1943 r. ukraińscy nacjonaliści zaatakowali polską ludną cywilną w blisko stu miejscowościach na Wołyniu. Napad został zaplanowany i skoordynowany, tak aby wyspecjalizowane grupy morderców zaskakiwały jak największą liczbę Polaków w trakcie niedzielnego nabożeństwa. Przeprowadzona tego dnia ludobójcza masakra na blisko 8 tys. przedstawicielach polskiej ludności cywilnej, przeszła do historii pod nazwą „krwawej niedzieli”.

Była ona niewątpliwie jednym z najdramatyczniejszych rozdziałów trwającej kilka lat Rzezi Wołyńskiej, w czasie której w wyjątkowo bestialski sposób (m.in. posługując się piłami, siekierami, widłami, kosami, nożami itp.) Ukraińcy pozbawili życia przynajmniej sto tysięcy Polaków. W męczarniach zadawanych przez dawnych sąsiadów, ginęły także kobiety, dzieci i osoby starsze. Celem przeprowadzanych na masową skalę mordów ze szczególnym okrucieństwem, była eksterminacja polskiej ludności.

11 lipca 1943 r. to niewątpliwie jeden z najtragiczniejszych dni w całym okresie II wojny światowej. Pamięć o ofiarach Ludobójstwa Wołyńskiego to wyraz szacunku dla tysięcy naszych Rodaków brutalnie pozbawionych życia za to, że byli Polakami. Tysiące z nich nigdy nie doczekało się godnego pochówku. Dzisiaj „wołają do nas z grobów, których nie ma”.

Organizator:
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku

Partnerzy:
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Stowarzyszenie Upamiętniania Ofiar Zbrodni Nacjonalistów Ukraińskich we Wrocławiu

Miejsce:
Sala konferencyjna (poziom -3)
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
pl. W. Bartoszewskiego 1
Wejście główne: schody od strony placu