„Pamięć Europy” - I Sympozjum Europejskich Instytucji zajmujących się historią XX wieku
W dniach 13-15 września br. w Gdańsku odbyło się I Sympozjum Europejskich Instytucji zajmujących się historią XX wieku „Pamięć Europy”. Muzeum II Wojny Światowej oraz Towarzystwo im. Roberta Havemanna byli partnerami I Sympozjum organizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności, Europejską Sieć Pamięć i Solidarność oraz Federalną Fundację ds. rozliczenia dyktatury SED.
W ciągu trzech dni uczestnicy konferencji – historycy i badacze, przedstawiciele instytucji z Europy Środkowej i Wschodniej – poruszyli m.in. temat europejskiego „acquis historique communautaire” (wspólnego doświadczenia historycznego) i starali się odpowiedzieć na pytania czy istnieje europejska kultura pamięci oraz jakie podmioty są aktywne na polu europejskiej pamięci i jaki jest ich wkład. Jednym z gości I Sympozjum był Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, który w swoim wystąpieniu poruszył temat Unii Europejskiej i europejskiej kultury pamięci.
Oprócz debat, które odbyły się w Dworze Artusa oraz Sali BHP Stoczni Gdańskiej organizatorzy zaplanowali również zwiedzanie powstającej siedziby Europejskiego Centrum Solidarności wraz z prezentacją jej wystawy. Koncepcję wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentował dyrektor Muzeum II Wojny Światowej prof. dr hab. Paweł Machcewicz.