Otwarcie wystawy „Oblężenie Warszawy 1939. Fotografie Juliena Bryana”

3 września 2019 roku, o godzinie 17.30, zapraszamy na Przystanek Historia  na otwarcie wystawy „Oblężenie Warszawy 1939. Fotografie Juliena Bryana” oraz pokaz filmu Eugeniusza Starky'ego „Ostatni korespondent – oblężenie Warszawy 1939”. W spotkaniu weźmie udział syn słynnego fotoreportera Juliena Bryana – Sam Bryan.

Julien Bryan (1899–1974), amerykański dokumentalista i fotograf jako jedyny korespondent zagraniczny przybył do walczącej Warszawy 7 września 1939 r. Od prezydenta Stefana Starzyńskiego otrzymał samochód, tłumacza i ochronę, by mógł bez przeszkód filmować miasto i pokazać światu dokument ukazujący niemieckie metody prowadzenia wojny totalnej i bombardowanie miasta przez Luftwaffe. Jego zdjęcia z tego okresu przeszły do legendy, a za pomocą amerykańskiej prasy mógł je zobaczyć cały świat. 21 września 1939 roku wyjechał z płonącej Warszawy, zabierając ze sobą bogaty materiał dokumentujący życie ludności cywilnej i bestialstwo żołnierzy niemieckich. Taśmy filmowe zostały następnie wykorzystane do montażu filmu "Oblężenie" ("Siege"), obrazującego bohaterską postawę warszawiaków. Film był wyświetlany w amerykańskich kinach wiosną 1940 roku. Uzyskał nominację Amerykańskiej Akademii Filmowej do Oscara w 1941 roku w kategorii najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego.

Data wydarzenia
Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki