Muzeum II Wojny Światowej

Otwarcie wystawy "Marian Kołodziej. Teatr życia"

Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury wspólnie realizują projekt pt. "Marian Kołodziej. Teatr życia", którego celem jest refleksja nad dorobkiem artystycznym Mariana Kołodzieja, znakomitego scenografa teatralnego i filmowego.

Projekt "Marian Kołodziej. Teatr życia" składać się będzie z trzech części: wystawy, konferencji popularno-naukowej oraz wydawnictwa.

W otwarciu wystawy, które odbyło się 4 grudnia w Centrum św. Jana, oprócz żony artysty, pani Haliny Słojewskiej, uczestniczyli dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku Wojciech Bonisławski, dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury Lawrence Okey Ugwu oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który objął wystawę patronatem honorowym. Jednym z gości był arcybiskup Tadeusz Gocłowski. W swoim wystąpieniu zwracał uwagę na dramatyczne przeżycia Mariana Kołodzieja, które ujawniały się w jego dziełach powstających na przestrzeni lat.

Wystawę będzie można oglądać w Centrum św. Jana do 1 stycznia 2012. Zaprezentowano na niej dorobek artystyczny Mariana Kołodzieja, ważne spektakle teatralne, projekty i zachowane fragmenty dekoracji, projekty kostiumów, zdjęcia z premier teatralnych, dokumentacja wystaw realizowanych przez Mariana Kołodzieja w MNG, rejestracje spektakli TV i instalacja Klisze pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja.

Wstęp na wystawę wolny.

Czynna w dni powszednie w godz. 10.00-18.00, w niedziele i święta 13.30-18.00

Więcej informacji o projekcie.