Otwarcie wystawy fotograficznej „Kulturowe i architektoniczne dziedzictwo Unii Europejskiej”

8 maja w Limassol otwarta została plenerowa wystawa fotograficzna „Kulturowe i architektoniczne dziedzictwo Unii Europejskiej”.

Ekspozycję tworzy 20 fotografii ukazujących wyjątkowe obiekty architektoniczne z państw członkowskich UE i z Ukrainy. Ideą, która przyświeca wystawie jest uwypuklenie związków między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością poprzez umiejętne połączenie historycznych i współczesnych elementów architektonicznych, bądź wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań dla promocji kultury i tradycji.

W wydarzeniu udział bierze Ambasada RP w Nikozji, która zgłosiła do projektu fotografię siedziby Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Budynek został zaprojektowany przez Studio Architektoniczne „Kwadrat” z Gdyni i otwarty w 2017 roku. Z powierzchnią przeznaczoną na wystawę stałą wynoszącą ponad 5000 m² Muzeum II Wojny Światowej jest jedną z największych tego typu placówek na świecie.

Wystawa organizowana jest przez Ambasadę Francji w Nikozji w ramach programu kulturalnego francuskiej prezydencji w Radzie UE, we współpracy z cypryjskim oddziałem Instytutu Francuskiego oraz Stowarzyszeniem Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej EUNIC.

Do 11 maja ekspozycja prezentowana będzie w Limassol, skąd przeniesiona zostanie do Pafos (12 maja – 6 czerwca), Nikozji (7-28 czerwca) oraz Larnaki (29 czerwca – 7 lipca).

Zdjęcia ze strony rządowej GOV.PL/WEB/CYPR