Otwarcie wystawy czasowej Losy policjantów w czasie II wojny światowej

Otwarcie wystawy czasowej Losy policjantów w czasie II wojny światowej

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, zaprasza na otwarcie wystawy czasowej Losy policjantów w czasie II wojny światowej, które odbędzie się 24 lipca 2018 r. o godz. 13.00 w siedzibie Muzeum w holu na poziomie -2. 

Otwarcie wystawy będzie towarzyszyć wojewódzkim obchodom Święta Policji, które rozpocznie się na placu przed Muzeum o godz. 12.00.

Wystawa jest poświęcona losom funkcjonariuszy Policji Państwowej II Rzeczypospolitej w okresie II wojny światowej. Na wystawie ukazane zostały okoliczności powstania policji w odrodzonej Polsce, udział policjantów w wojnie 1939 r., sytuacja policjantów po klęsce Rzeczpospolitej, losy funkcjonariuszy w niewoli sowieckiej i pod okupacją niemiecką. 

O wystawie

Na wystawie wykazano, że klęska poniesiona w obliczu najazdu dwóch agresorów na Polskę skutkowała unicestwieniem struktur przedwojennej policji. Przywołano szacunki wskazujące, że spośród około 30 tys. funkcjonariuszy 2,5–3 tys. zostało zamordowanych lub poległo, 12 tys. dostało się do niewoli sowieckiej, 2,5–3 tys. ewakuowano za granicę do Rumunii, Węgier oraz na Litwę i Łotwę, zaś 10 tys. pozostało na terenach okupowanych przez Niemców. 

Część z policjantów, którzy znaleźli się w niewoli sowieckiej stała się  ofiarą zbrodni katyńskiej. Policjanci, którzy przebywali na ziemiach wcielonych do Niemiec stali się ofiarami masowych wysiedleń lub eksterminacji. Ci, którzy znaleźli się na terenie Generalnego Gubernatorstwa zostali objęci przymusem służby w tak zwanej „policji polskiej”. 

Niemcy przekształcili przedwojenną Policję Państwową w policję komunalną nadzorowaną przez policję niemiecką.  Została ona powołana na podstawie niemieckiego prawa, dla realizacji niemieckich interesów okupacyjnych. Społeczeństwo polskie nie traktowało tej formacji jako agendy państwa polskiego i przypisało jej funkcjonariuszom zastępczą nazwę „granatowi”. Widziano w niej element systemu okupacyjnego. Przełożyło się to na stosunek ludności polskiej do przedwojennej Policji Państwowej i przyczyniło się do jej ostatecznej likwidacji. Część spośród „granatowych” policjantów współpracowała z Polskim Państwem Podziemnym i Armią Krajową. 

Wystawa będzie prezentowana na poziomie -2 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku do 30 sierpnia 2018 r.. Wstęp na wystawę wolny.