Muzeum II Wojny Światowej

Otwarcie Wartowni nr 4 podczas Europejskiej Nocy Muzeów

Specjalnie na tegoroczną Europejską Noc Muzeów została otwarta dla zwiedzających Wartownia nr 4, która należała do systemu obrony byłej Wojskowej Skadnicy Tranzytowej na Westerplette. Historię obiektu przedstwiali pracownicy Muzeum, zaś rekonstruktorzy opowiadali o uzbrojeniu i wyposażeniu polskich żołnierzy we wrześniu 1939r.

Wartownia nr 4 należała do systemu obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Jej zadaniem było tworzenie zapory ogniowej przedpola od strony basenu amunicyjnego, jak również wspieranie ogniem Wartowni nr 5. Ponieważ wymagało to prowadzenia ognia w dwóch przeciwnych kierunkach, jej podpiwniczenie ze strzelnicami było znacznie większe niż w pozostałych wartowniach, zajmowało bowiem całą powierzchnię budynku. Ponieważ, poza patrolem kilku policjantów 1 września, Niemcy nie podejmowali tu natarć, wartownia rzadko otwierała ogień. Mimo to trwanie na ostrzeliwanym terenie, bez wody, ciepłego jedzenia i snu, było niezwykle wyczerpujące. Dowódcą Wartowni był Kpr. Władysław Goryl. We wrześniu 1939r. załoga Wartowni liczyła 5 żołnierzy, zaś uzbrojenie to ciężki karabin maszynowy i 3 ręczne karabiny maszynowe.