medale i ordery

Ordery i odznaczenia | #M2WSwirtualnie

Które z polskich odznaczeń jest najstarsze? Jakie polskie miasto zostało uhonorowane Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari? Dziś w ramach naszego cyklu #WirtualnePorankizHistorią przybliżymy Wam temat orderów i odznaczeń. Poniżej znajdziecie tekst dotyczący tego zagadnienia oraz kartę z pytaniami. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem oraz spędzania czasu z #M2WSwirtualnie!

Słowo medal chyba najczęściej kojarzy się z medalem przyznawanym za zwycięstwo w zawodach sportowych. Otrzymuje go najlepszy zawodnik lub najlepsi zawodnicy jeśli gra jest drużynowa. Medale sportowe są w trzech kolorach. Złoty jest za zajęcie miejsca pierwszego, srebrny medal za drugie miejsce, a brązowy dla trzeciego zawodnika na podium. 

Istnieją jednak także inne odznaczenia. Mogą być to medale, mogą też być to ordery. Otrzymuje się je za szczególne zasługi, np. za odwagę, za pomoc drugiemu, za wkład w rozwój jakiejś organizacji itd. Podobnie jak sportowe również te są uszeregowane, to znaczy, że  mają kolejność lub inaczej mówiąc rangę, czyli starszeństwo. Chodzi o to w jaki sposób i w jakiej kolejności będą prezentowane poszczególne odznaczenia jeśli jedna osoba ma ich kilka. Istnieje nawet dziedzina nauki – falerystyka, która zajmuje się poznawaniem w jaki sposób wręczano odznaczenie, jak wyglądała ceremonia nadania; kto otrzymywał odznaczenie (żołnierz, czy cywil), za co otrzymać można było wyróżnienie. 

Najstarszym i najwyższym odznaczeniem jakim państwo polskie może kogoś uhonorować jest Order Orła Białego. Został ustanowiony w roku 1705 przez króla Augusta II Mocnego. Nadawany może być zarówno w czasie pokoju jak i wojny i nie dzieli się na stopnie, czyli klasy. 

Innym odznaczeniem, tym razem wojskowym, jest ustanowiony w roku 1792 przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Order Virtuti Militari. Ma różne klasy, jest ich aż pięć. I klasa – Krzyż Wielki, II klasa - Krzyż Komandorski, III klasa - Krzyż Kawalerski, IV klasa - Krzyż Złoty, V Klasa – Krzyż Srebrny. Order przyznawano również miastom lub grupom wojskowym. W 1939 r. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari uhonorowano Warszawę, zaś w 1940 r. orderem została odznaczona Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich. Polskich żołnierzy uhonorowano za udział w kampanii norweskiej i ważną bitwę o Narvik, o której pisaliśmy wczoraj.

Jest jeszcze jedno ważne odznaczenie - medal Stulecia Odzyskania Niepodległości. To najmłodsze polskie odznaczeniem okolicznościowe. Jak sama nazwa wskazuje ustanowiono go z okazji stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Można go otrzymać za wybitne zasługi dla Polski.  

Odznaczenia państwowe można otrzymać za zaangażowanie w rozwój Polski, także po swojej śmierci jak i za życia. Widać to na przykładzie między innymi Orderu Orła Białego, którym pośmiertnie zostali uhonorowani Zofia Kossak, generał Władysław Anders, Irena Sendlerowa,. Te postaci w trudnym momencie dziejów Polski wykazały się niezwykłą odwagą.  

Bardzo ważnym i sympatycznym zarazem odznaczeniem jest Order Uśmiechu. W 1968 roku przeprowadzano wywiad z pisarką Wandą Chotomską, która opowiedziała o chłopcu ze szpitala w Konstancinie, który chciał nadać medal swojemu lekarzowi. Tak zrodził się pomysł na medal nadawany przez dzieci za pracę dorosłych na ich rzecz. Kawaler Orderu Uśmiechu w czasie ceremonii nadania tytułu musi wypić puchar soku z cytryny i się uśmiechnąć.

W zbiorach naszego Muzeum można znaleźć takie oto odznaczenia: Krzyż Srebrny Virtuti Militari V Klasy, Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasługi i Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości.

KARTA PRACY > > > POBIERZ TUTAJ
ODPOWIEDZI > > > POBIERZ TUTAJ