OPISY FILMÓW I ZWIASTUNY | LUTY 2019
FAWORYTA
reż. Yorgos Lanthimos, 119 min, 2018, Irlandia, USA, Wielka Brytania, biograficzny, historyczny
Jest początek XVIII wieku. Anglia toczy wojnę z Francją. Co nie znaczy, że wyścigi kaczek i wystawne uczty nie trwają w najlepsze. Na tronie zasiada chorowita królowa Anna (Olivia Colman), a krajem rządzi w jej imieniu bliska przyjaciółka, dama dworu Sarah Churchill (Rachel Weisz), która pielęgnuje jej słabe zdrowie i spełnia kaprysy. Nowa, urocza służąca, Abigail Masham (Emma Stone) zdobywa sympatię Sarah i dama dworu bierze ją pod swoje skrzydła. Abigail dostrzega w tym szansę na odzyskanie swojej arystokratycznej pozycji. Polityka wojenna zaczyna coraz bardziej absorbować Sarah, więc Abigail stopniowo zajmuje jej miejsce jako towarzyszka królowej. Rodząca się między nimi przyjaźń to dla młodej dziewczyny sposób na spełnienie ambicji i nie pozwoli nikomu – ani kobiecie, ani mężczyźnie, ani nawet królikowi – stanąć na swojej drodze.
GREEN BOOK
reż. Peter Farrelly, 130 min, 2018, USA, komediodramat
Mahershala Ali jako wybitny jazzman i Viggo Mortensen w roli jego włosko-amerykańskiego szofera! Cudowna, pełna humoru, prawdziwa historia niewiarygodnej przyjaźni, zdobywca ponad 50 nagród i nominacji, jeden z największych faworytów oscarowego rozdania.
Wybitny muzyk jazzowy zatrudnia jako swojego szofera byłego bramkarza z nowojorskiego klubu nocnego i wspólnie wyruszają w trasę koncertową. Wyprawa na Głębokie Południe USA da początek niewiarygodnej przyjaźni, która połączy dwa z pozoru nieprzystające do siebie światy.
MÓJ PIĘKNY SYN
reż. Felix van Groeningen, 111 min, 2018, USA, dramat
Historia rodziny, która musi zmierzyć się z uzależnieniem dorastającego chłopaka. Opowieść o nastolatku poszukującym swojej drogi, o marzeniach, które prowadzą go na skraj przepaści, a także o miłości rodziców, którzy nie potrafią wypuścić swego dziecka z objęć. To pierwszy tak szczery, prawdziwy i poruszający film o rodzinie, bezwarunkowej miłości, dumie, rozczarowaniach i nadziei. „Mój piękny syn” to najnowsze dzieło Felixa van Groeningena (nominacja do Oscara za film „W kręgu miłości”). Scenariusz filmu powstał na podstawie wspomnień Davida Sheffa i jego syna Nica, które stały się bestsellerami.
UŁASKAWIENIE | PREMIERA
reż. Jan Jakub Kolski, 100 min, 2018, Czechy, Polska, dramat historyczny
Zdobywca trzech nagród na Festiwalu w Gdyni (za scenariusz, kostiumy i najlepszą rolę kobiecą dla Grażyny Błęckiej-Kolskiej) i najwyżej oceniany film reżysera od lat. Jeden z najsłynniejszych polskich twórców wraca do mitycznych Popielaw, by opowiedzieć głęboko osobistą historię. Akcja „Ułaskawienia” osadzona jest w powojennej Polsce. Wacław „Odrowąż” Szewczyk, żołnierz Armii Krajowej, w wyniku zdrady jednego z kompanów zostaje zastrzelony przez Urząd Bezpieczeństwa. Jego nękani przez komunistów rodzice, chcąc zapewnić synowi godny pochówek, podejmują trud pięćsetkilometrowej podróży. Ciągnąc za sobą trumnę, zmierzają na piechotę do Kalwarii Pacławskiej. Rozgrywająca się na tle brutalnych realiów powojennej Polski opowieść jest zarazem metaforycznym zapisem podróży duchowej, relacją z żałobnej pielgrzymki oraz poruszającą wypowiedzią na temat daru wybaczania. Kino drogi korzystające jednocześnie z westernowych motywów.
VICE
reż. Adam McKay, 132 min, 2018, USA, biograficzny, dramat
Historia człowieka, który konsekwentnie przeszedł drogę od poruszającego się zręcznie po waszyngtońskich korytarzach biurokraty do realnej władzy. Wiceprezydent USA za prezydentury George’a W. Busha był jednym z najpotężniejszych ludzi tamtego czasu, zmieniał swój kraj i świat tak skutecznie, że efekty jego działalności obserwujemy do dzisiaj.
ZABAWA, ZABAWA
reż. Kinga Dębska, 88 min, 2018, Polska, komediodramat
Najnowsze dzieło twórców hitu „Moje córki krowy”. „Zabawa, zabawa” to trzy przeplatające się historie kobiet będących w różnych fazach uzależnienia, opowiedziane w charakterystycznym stylu Dębskiej, która – jak mało kto – potrafi dotrzeć do serc widzów, tworząc „kino terapeutyzujące”, pełne emocji, wzruszeń i pełnokrwistych bohaterów. Poruszające i zabawne zarazem. 40-letnia prokurator Dorota (Agata Kulesza) pije, by – jak sama mówi – „nie zwariować”. Zasłaniając się immunitetem, ukrywa wszystkie wykroczenia popełnione „pod wpływem”. Skutecznie pomaga jej w tym mąż, znany polityk (Marcin Dorociński). Studentka Magda (Maria Dębska) lubi dużo imprezować, ale świetnie się uczy i ma super pracę, więc nikt nie robi jej z tego wyrzutów. Dla szanowanej chirurg Teresy (Dorota Kolak) każdy pretekst jest dobry, żeby się napić. Alkoholu nie odmawia sobie nawet podczas pracy w szpitalu dziecięcym, gdzie jest ordynatorem. Wkrótce w życiu każdej z kobiet nastąpią wydarzenia, po których ich problem przybierze na sile. Czy wspierane przez rodziny i przyjaciół bohaterki zdążą go w porę pokonać?
ZIMNA WOJNA
reż. Paweł Pawlikowski, 85 min, 2018, Polska, Francja, Wielka Brytania, dramat
Film obsypywany nagrodami (m.in. Złota Palma w Cannes) i nominowany do Oscarów 2019 w trzech kategoriach: najlepszy reżyser, najlepsze zdjęcia i najlepszy film nieanglojęzyczny. Twórcy nagrodzonej Oscarem „Idy” przeniosą nas tym razem do lat 50. i 60. XX., stalinowskiej Polski i budzącej się do życia Europy. Na tym tle rozgrywa się historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i równocześnie nie mogą bez siebie żyć. Jednym z głównych bohaterów filmu będzie… muzyka, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami z paryskich barów minionego wieku. W rolach głównych zobaczymy Joannę Kulig, Tomasza Kota, Agatę Kuleszę oraz Borysa Szyca.