OPISY FILMÓW: CZERWIEC | REPERTUAR KINA

OPISY FILMÓW I ZWIASTUNY: CZERWIEC 2019

JUTRO ALBO POJUTRZE
Reż. Bing Liu, 93 min, 2018, USA, dokumentalny


„Jutro albo pojutrze” powstawał spontanicznie jako czysta rejestracja codzienności zaprzyjaźnionych ze sobą deskorolkarzy, a efektem jest poruszający zapis procesu ich dorastania. Zack zostaje nieoczekiwanie ojcem, a Keire dostaje pierwszą pracę oraz zmaga się z problemem rasowej tożsamości i śmiercią ojca. Bing prowadzi długie rozmowy z matką, która jako chińska emigrantka po traumatycznym małżeństwie nie może się odnaleźć w amerykańskim społeczeństwie. Film jest intymnym i szczerym spojrzeniem młodego mężczyzny na proces dorastania i radzenia sobie z nieokiełznaną młodością.
„Jutro albo pojutrze” był nominowany do Oscara. Przypadł także do gustu widzom 15. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity, gdzie zdobył aż cztery nagrody: Nagrodę Banku Millennium – Grand Prix, Nagrodę Dokumentalną Warszawy (nagroda publiczności), Grand Prix Dolnego Śląska – Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Bydgoszcz ART.DOC Award.


GLORIA BELL
Reż. Sebastian Lelio, 102 min, 2018, USA, Chile, dramat


Gloria żyje pełnią życia, a przynajmniej każdego dnia bardzo się stara. Jej dorosłe dzieci mają dla niej coraz mniej czasu, a były mąż znajduje młodszą partnerkę. Mimo to Gloria ciągle liczy na to, że w jej życiu pojawią się jeszcze fajerwerki. Pewnego dnia w którymś z klubów nocnych poznaje Arnolda, nowy romans rozbudza w niej nadzieje na przyszłość. I choć życie trzyma w zanadrzu jeszcze niejedną niespodziankę, Gloria nie zamierza obrażać się na swój los.


PREMIERA 
KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ

Reż. Benedikt Erlingsson, 101 min, 2018, Francja, Islandia, Ukraina, komediodramat

Zwycięzca LUX Prize dla najlepszego europejskiego filmu i zdobywca 10 islandzkich Oscarów! Przebojowa opowieść o kobiecie, która wywraca system do góry nogami. Halla mieszka w małym miasteczku i na co dzień jest dyrygentką lokalnego chóru. Nikt nie podejrzewa, że zawsze uśmiechnięta i pełna pozytywnej energii Halla po godzinach prowadzi drugie życie. Ukrywając się pod pseudonimem „Kobieta z Gór”, niczym superbohaterka wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla islandzkiego środowiska.


MILCZĄCA REWOLUCJA
Reż. Lars Kraume, 111 min, 2018, Niemcy, dramat


Oparty na motywach bestsellerowej powieści Dietricha Garstki film opowiada prawdziwą historię grupy uczniów klasy szóstej, którzy postanawiają okazać solidarność z ofiarami powstania węgierskiego, organizując minutę ciszy w trakcie każdej lekcji.  
Akcja filmu rozpoczyna się, gdy dwaj nastoletni chłopcy z Eisenhüttenstadt w Niemczech Wschodnich podróżują do Berlina Zachodniego, aby odwiedzić grób dziadka Kurta, byłego oficera SS. Przed powrotem do domu chłopcy postanawiają pójść do kina, gdzie trafiają na kronikę filmową o powstaniu węgierskim z 1956 roku. To inspiruje ich do działania... Odkryciem filmu jest Jonas Dassler, wyróżniony za swój występ Bawarską Nagrodą Filmową dla najlepszego młodego aktora.


MIŁOŚĆ I MIŁOSIERDZIE
Reż. Michał Kondrat, 90 min, 2019, Polska, religijny 


Niezwykła opowieść o polskiej zakonnicy, siostrze Faustynie, uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II, mistyczce i wizjonerce, która stanęła przed bardzo ważną misją. Film pokaże nieznane do tej pory fakty i przybliży widzom narodziny niezwykłego kultu Bożego Miłosierdzia, który zyskał popularność na całym świecie. W roli głównej zobaczymy Kamilę Kamińską nagrodzoną za najlepszy debiut aktorski na festiwalu filmowym w Gdyni, gwiazdę hitów „Najlepszy” i „Listy do M. 3”. W filmie „Miłość i Miłosierdzie” wystąpili również: Maciej Małysa, który zagrał u boku samego Johna Voighta w głośnym filmie „Jan Paweł II”, oraz Janusz Chabior znany szerokiej widowni chociażby z produkcji „Wołyń”. Reżyserem jest Michał Kondrat, twórca m.in. produkcji „Dwie Korony” poświęconej historii o. Maksymiliana Kolbe.
Spokojne i przepełnione wiarą życie siostry Faustyny Kowalskiej zmienia się pewnego dnia nieodwracalnie. Oczom zakonnicy ukazuje się bowiem Jezus Chrystus, który zleca jej misję głoszenia prawdy o Jego Miłosierdziu i przygotowania świata na Jego ostateczne przyjście. Zadanie to wydaje się niemożliwe do zrealizowania, ale siostra Faustyna zrobi wszystko, aby je wypełnić. Pojawiają się kolejne dowody na to, że zakonnica naprawdę widywała Jezusa. Po przeprowadzeniu badań naukowych okazuje się, że podobizna Chrystusa widoczna na obrazie namalowanym według jej wskazówek jest identyczna z rysami twarzy i sylwetką uwiecznionymi na całunie turyńskim. Działalność polskiej zakonnicy daje początek kultowi Bożego Miłosierdzia, który czczony jest przez setki milionów osób na wszystkich kontynentach świata. Niezwykłe spotkanie siostry Faustyny i Jezusa zostało potwierdzone przez wielu papieży, w tym Jana Pawła II, który 30 kwietnia 2000 roku oficjalnie uznał ją za świętą i ustanowił święto Bożego Miłosierdzia.


PREMIERA
PETRA 
Reż. Jaime Rosales, 107 min, 2018, Dania, Francja, Hiszpania, dramat

Pokazywany w sekcji Director’s Fortnight 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes nowy film cenionego hiszpańskiego reżysera Jaime’ego Rosalesa („Piękna młodość”, „Sen i cisza”, „Godziny dnia”). Tytułowa bohaterka, Petra, nigdy nie poznała swego ojca, a jego tożsamość była przed nią ukrywana. Dopiero po śmierci matki dziewczyna postanawia dowiedzieć się więcej i wyrusza na poszukiwania.  Trafia do pracowni sławnego artysty, musi zmierzyć się nie tylko z potencjalną prawdą, lecz także ze skomplikowanymi relacjami rodzinnymi, które zastaje w jego domu. Na jaw wychodzą szokujące rodzinne tajemnice... A im dłużej tam przebywa, tym bardziej sytuacja zaczyna przypominać typową grecką tragedię… 
 
W roli głównej występuje gwiazda hiszpańskiego kina Bárbara Lennie („Skóra, w której żyję”, „Rodzina na sprzedaż”), która poza „Petrą” promowała na MFF w Cannes także najnowszy obraz Asghara Farhadiego „Wszyscy wiedzą”, gdzie wystąpiła u boku Penélope Cruz i Javiera Bardema.


NASZE ZMAGANIA
Reż. Guillaume Senez, 98 min, 2018, Belgia, Francja, dramat


Olivier robi, co w jego mocy, by walczyć z niesprawiedliwością w pracy. Gdy z dnia na dzień jego żona Laura odchodzi, zostaje sam z dziećmi i codziennymi obowiązkami. W obliczu nowych wyzwań stara się odnaleźć równowagę. Nie ma wyboru – Laura nie wróci.


ROCKETMAN
Reż. Dexter Fletcher, 121 min, 2019, Wielka Brytania, biograficzny

Spektakularna muzyczna fantazja na temat Eltona Johna, jego niesamowitego życia i być może najważniejszego okresu w jego życiu – przełomu, który zadecydował, że znamy go jako kolorowego ptaka popkultury. Na ekranie zobaczymy szaloną podróż, jaką była transformacja nieśmiałego genialnego pianisty Reginalda Dwighta w międzynarodową supergwiazdę Eltona Johna. Ta inspirująca opowieść – z największymi piosenkami Eltona Johna i Taronem Egertonem w roli głównej – opowiada uniwersalną historię chłopaka z przedmieść, który stał się ikoną popkultury. W filmie zobaczymy także Jamiego Bella w roli Berniego Taupina, wieloletniego współpracownika Eltona Johna i twórcy tekstów do jego największych hitów, Richarda Maddena w roli Johna Reida, pierwszego menadżera Eltona, oraz Bryce Dallas Howard, która wciela się w postać Sheili Farebrother, matki Eltona. 


W RYTMIE KUBY
Reż. T.G. Herrington, Danny Clinch, 82 min, 2018, Kuba, USA, dokumentalny


Wyrusz w muzyczną podróż po kraju, gdzie każdy jest młody, a muzyka porywa do tańca.  Dokument, pełen kubańskich dźwięków i klimatu rodem z hawańskich klubów, opowiada historię słynnego nowoorleańskiego zespołu „Preservation Hall Jazz Band”. Dołącz do grupy przemierzającej Kubę w poszukiwaniu rodzimej muzyki, która przyczyniła się do powstania jazzu w Nowym Orleanie. Zobacz, jak spotkania z najbardziej kultowymi muzykami Kuby prowadzą do spontanicznej i uduchowionej współpracy.  „W rytmie Kuby” to triumf ludzkiego ducha. Używając muzycznego języka, wzywa nas do tego, abyśmy zrozumieli, że wszyscy jesteśmy tacy sami.