„ODnowa” – koncert z okazji 120. rocznicy urodzin Mariana Hemara

„ODnowa” – koncert z okazji 120. rocznicy urodzin Mariana Hemara

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na koncert „ODnowa” z okazji 120. rocznicy urodzin Mariana Hemara, wybitnego poety oraz satyryka. Występowi orkiestry, solistów i oktetu wokalnego towarzyszyć będą wizualizacje przygotowane w oparciu o materiały archiwalne. Koncert poprzedzony zostanie debatą dotyczącą tej wyjątkowej postaci. Nagrane wcześniej wydarzenie zostanie wyemitowane 11 kwietnia br. o godz. 17.30 w mediach społecznościowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz na antenie TVP Historia. Realizację telewizyjną koncertu przygotowuje TVP3 Gdańsk.   

Koncert „ODnowa” jest autorskim projektem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wykonanym na podstawie scenariusza Krystiana Iwanowa, kierownika Działu Wydarzeń Kulturalnych MIIWŚ. Tytuł wydarzenia nawiązuje nie tylko do prezentacji twórczości artysty w nowych, specjalnie na te okoliczność powstałych aranżacjach, ale również do zaangażowania do projektu artystów młodego pokolenia: od aranżerów, poprzez kompozytorów niektórych melodii i wykonawców, a na dyrygencie skończywszy.

Marian Hemar był poetą lirycznym, niedościgłym satyrykiem, twórcą sztuk teatralnych, błyskotliwych skeczy i monologów, największym „szlagiermacherem” przedwojennym, autorem ponad 3000 piosenek, (m.in.: „Kiedy znów zakwitną białe bzy”, „Ten wąsik”, „Upić się warto” czy „Nikt tylko ty”) do najlepszych międzywojennych kabaretów: „Qui Pro Quo”, „Banda” i „Morskie oko”. Bawił i wychowywał, nie stronił od kulturalnego żartu i mądrego, satyrycznego komentarza, a jednocześnie był bezkompromisowym patriotą, do końca życia oddanym ojczyźnie. Potwierdza to fakt, że Marian Hemar walczył w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich, i nawet tam organizował dla żołnierzy wieczory kabaretowe, które dawały chwilę wytchnienia, mentalnego powrotu do normalności.

Muzyka rozrywkowa ubiegłego wieku, która była domeną Mariana Hemara, coraz częściej powraca do nas w nowych, uwspółcześnionych opracowaniach. Inicjatywy te podejmowane są zarówno przez zespoły muzyczne, jak i instytucje. Mnogość utworów śpiewanych przed wojną, a dziś już niestety zapomnianych, skłania Muzeum do podjęcia wyzwania edukacyjnego – przypomnienia ich współczesnemu odbiorcy.

Skalę i charakter projektu podkreśla klasyczne brzmienie orkiestry smyczkowej z wykorzystaniem różnych instrumentów solowych oraz z udziałem wokalistów, miejscami również oktetu wokalnego. Do opracowania aranżacji muzycznych zaangażowano uznanych twórców i równocześnie studentów, absolwentów i wykładowców Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, którzy pracowali pod okiem tamtejszego wykładowcy Kamila Cieślika. Dzięki współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym oraz Narodowym Archiwum Cyfrowym koncert wzbogacą specjalnie przygotowane wizualizacje.

W kwietniu 2021 r. ukaże się również płyta z piosenkami Mariana Hemara – kolejny autorski projekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.


Wykonawcy: Orkiestra Kameralna Discantus, Oktet wokalny Art'n'Voices  

Soliści: Maria Malinowska, Jakub Kornacki, Karol Drozd, Marta Burdynowicz

Dyrygent: Sabrina Stachel

Aranżacje: Anna Rocławska-Musiałczyk, Kamil Cieślik, Szymon Chyliński, Magdalena Garbecka, Magdalena Kurdziel, Szymon Kusior, Krzysztof Falkowski, Krzysztof Jurczak.


Wydarzenie: „ODnowa” – koncert z okazji 120. rocznicy urodzin Mariana Hemara

Termin: 11 kwietnia 2021 r., godz. 17.30; koncert zostanie wyemitowany w mediach społecznościowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz na antenie TVP Historia.

Organizatorzy: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, TVP Historia

Patronat honorowy: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński

Realizacja telewizyjna: TVP 3 Gdańsk

Partner: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Patroni medialni: Polskie Radio, TVP 3 Gdańsk, dzieje.pl, POLMIC.pl

 

#M2WSKulturalnie
Aktualności związane z działalnością kulturalną Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.