„Obrońcy” – prapremiera i dyskusja wokół filmu || fot. M. Bujak

„Obrońcy” – prapremiera i dyskusja wokół filmu

Prapremiera filmu „Obrońcy” została zorganizowana 1 września w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Przed projekcją w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego odbyła się dyskusja wokół dokumentu. Dziś o godz. 21:30 film wyreżyserowany przez Pawła Domańskiego zostanie wyemitowany na antenie TVP1.

„Oni przez cały czas tam byli, wystarczyło ich tylko poszukać”. Film dokumentalny „Obrońcy"  w reżyserii Pawła Domańskiego przedstawia tragiczną historię żołnierzy z Westerplatte, poległych i ukrytych w bezimiennych grobach tuż obok miejsca, w którym zginęli  podczas niemieckiego ataku we wrześniu 1939 r. Po 80 latach ich szczątki odnaleźli archeolodzy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W ten sposób zapoczątkowany został proces przywracania im tożsamości.

Film Pawła Domańskiego nasuwa wiele pytań w sprawie przyszłości Westerplatte jako miejsca pamięci. Autorzy dokumentu zaglądają głęboko w toczące się śledztwo i prezentują wątek dotyczący procesu identyfikacji żołnierzy przeprowadzany w oparciu o najnowsze zdobycze technologii genetycznej. Szukają także na półwyspie Westerplatte śladów bohaterskiej obrony – śladów, które zaciera czas. „Obrońcy” nie są jedynie dokumentem historycznym. To film o przywracaniu pamięci i wartościach, które umacniały w westerplatczykach wolę trwania na posterunku w imię obrony ojczyzny.

Scenariusz i reżyseria: Paweł Domański
Zdjęcia i montaż: Marcin Majerski
Produkcja: Telewizja Polska S.A. 2020
Czas: 51'

W dyskusji wokół filmu „Obrońcy” udział wzięli:

•    dr Karol Nawrocki (MIIWŚ),
•    prof. Bogusław Machaliński (PUM),
•    prok. Andrzej Pozorski (KŚZpNP),
•    reż. Paweł Domański.

Dyskusję poprowadził dr Marek Szymaniak (MIIWŚ).

Obejrzyj dyskusję poprzedzającą projekcję filmu w Muzeum II Wojny Światowej:

Przypomnijmy, że film „Obrońcy” będzie można zobaczyć dziś, 1 września, o godz. 21:30 na antenie TVP1.