Dzięki niemu wiemy, co działo się w Auschwitz. Mimo to, po wojnie został skazany na śmierć
- Oświęcim przy nich to była igraszka - tak o brutalnym śledztwie w Polsce Ludowej mówił bohater audycji, rotmistrz Witold Pilecki. Wiedział, co mówi. Jako jedyny człowiek w historii dobrowolnie dał się zamknąć w obozie koncentracyjnym i przekazywał na zewnątrz informacje o terrorze panującym w Auschwitz.
W obozie koncentracyjnym Witold Pilecki spędził ok. 1000 dni. Zorganizował tu ruch oporu i wysyłał do wolnego świata meldunki o tym, co działo się w Auschwitz. - Po ucieczce spisał po raz pierwszy wspomnienia w 1943 roku. Obszerniejszą relację sporządził w 1945 roku - opowiada w audycji prof. Tomasz Chinciński. O "Raporcie Witolda" oraz procesie i wyroku śmierci w PRL mówi także dr Tomasz Rabant. Natomiast dr Marek Szymaniak, szef Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej przybliża szczegóły planowanego wyjątkowego uhonorowania rotmistrza Witolda Pileckiego na wystawie stałej.
W audycji wykorzystano także wspomnienia córki bohatera audycji Zofii Pileckiej-Optułowicz z filmu "Tatusiu" Małgorzaty Kupiszewskiej oraz fragmenty "Raportu Witolda" w interpretacji Tomasza Wysockiego. Audiobook powstał w ramach projektu Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony.